Piczo

Log in!
Stay Signed In
Do you want to access your site more quickly on this computer? Check this box, and your username and password will be remembered for two weeks. Click logout to turn this off.

Stay Safe
Do not check this box if you are using a public computer. You don't want anyone seeing your personal info or messing with your site.
Ok, I got it
Kthehu mbrapa
Barcoleta
---   Baba dhe djali   --
Duke ec baba me djalin e vet rruges djali e pyt baben o   bab pse i kan var qeto qipsa qetu baba i thot per me tregu qe osht shitore   o bir -djali thot ani bab duke ecur e pyt prap o bab pse i kan var qeta mish qetu - baba i thot per me tragu qe osht mishtore o bir -kur mberrijn te shkolla i   thot djali babes o bab pse nuk i vjerrin edhe arsimtaret qetu me tregu qe osht shkoll
-----------------------------------------------------
--------------------------------------------------
Policia e Kosoves SHPK-ja
Nje polic e   ndalon nje   vetur per ta   denuar edhe i thot shoferit   30 eoro denim i ki e pyt shoferin si e ki emrin ai i thot Milazim polici mendon e mendon si i   bjen shkronja M bre i thot polici shoferit   shiko   masi nuk po me bjen ndermend   shkronja M po ta fali po ruju kur te shkojsh te qaj kolegu im qe osht polic   ruju se ai krejt alfabetin e din
-----------------------------------------------------------------------------------------
LLOTO
Nje njeri kish fitu loto edhe kur shkon te shtepia nuk e din qe i ka vdek gruja e i tragojn i thojn mos u merzit nuk ki qka bon ai i gzushem qe ka fitu lloto ka than KUR TA DON TA DON
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
TIPI
Po hin tipi n`kafe dhe po e sheh shokin tu pi n`shank: E more njeri, ti këtu po pin, e dosti po ta "punon" grun te shpia. Kcen njeri dhe shkon tu ngajt te shpia. Po kthehet pas 10 minutave: Pse b`e po rren, po qvar dosti, unë at njeri se kisha pa kurrë n`jetë.
---------------------------------------------------------------------------------
3 Shoket
Tre shok tu nejt n`kafiq, dhe njoni po i vet: Paramendoni me dek na sot, dhe mu bo varrimi, me ardh krejt familja, shokët.....Çka kishit pas qef me fol për juve? Unë kisha pas qef me thonë për mu qe kam qen babë i mirë, burrë i mrekullushëm, shok i hatashëm - po thotë i pari. I dyti po thotë që kish pas qef mi përmend si doktor të shkelqyshëm, ekspert të madh dhe sportist të vërtet! I treti po thotë: Unë kisha pas qef dikush me thonë për mu: Kqyre more, kqyre - qeky po livrit.
----------------------------------------------------------------------------------------------
USHTARI I KFORIT
Po pijavet një ushtar i KFOR-it Gjerman dhe tu qajt po ja qel zemrën shiptarit qe këtu diku n`Kosovë ja kanë vra gjyshin partizanet. Shiptari po mundohet me ja shnosh kryt, por badihava, gjermani po qan si fëmija. Gjyshi jem ka qen Hans Kryger dhe ka qen ne SS divizion, ooo pare kisha jap me ja gjet eshtrat - tu kajt po tregon ushtari gjerman. O njeri, sa lufta u bo këtu dhe sa njeri u vra n`ket tok te shkret të Kosoves, problem është mu gjet eshtrat e gjyshit tuaj. Po sa pare je ne gjendje me i dhon me ti gjet eshtrat - po provon me i ndihmu shiptari? 10.000 euro i jap, vetëm ti gjej - tu i mshu me kry tavolines ushtari gjerman! Pasi qe e boni një thirje telefonike, shiptari po e pyet gjermanin: Mos ka qen qeky Hansi i gjatë dhe bardhosh dhe me sytë e kaltër? Po, ja natyrlich, ku po e dinë - po kcen gjermani Fola qetash me nji kushëri temin dhe aj po e di ku jan eshrat e gjyshit tuaj. Menjiher po qohen dhe po shkojnë deri te kusherini i shiptarit. Kusherini po ja lyp se pari paret, cilat gjermani edhe ja dha. Shkojnë tret deri te nji kumell, ja nisin me gropu dhe me te vërtet e gjejnë një kufomë. Gjermani kallet prej gëzimit dhe nuk po di qysh me e falënderu shiptarin dhe kushëririn e tine. Pasi qe shkon gjermani, po e pyet shiptari kusheririn: Ej njeri, mos jena hi n`gjynah qe e shitem rahmet i pas shpirti dajen Hasan? Po m`ha ka*i, edhe ashtu krejt kohen thojke: Nuk jetohet këtu, me pas me ik najqysh n`Gjermani!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
THITHSJA ELEKTRIKE
Tipi cili po shet thithse, po troket n`derë dhe po hin brenda menjiher si e ka qel një gru derën. Para se me mujt me hap gojën gruja, tipi po e kap kanten e brllogut dhe po i gjuan krejt n`midis dhomës: eshnat pulës, lëvoret e kompirave, lëvoret e modhes, një kondom i shfritzum, lulet e terne, konservat e shprazeta.....Zonjë – po thotë tipi – gjeth këta brllog e kam shpraz ne midis dhomës tuaj me ju tregu, çka mundet me bo thithësja jonë perfekte. Thithësja jonë, për vetëm disa minuta, ka me e perbi krejt   ketë brllog. Nëse thithësja nuk e perbin, unë po ju betona qe kam me e perbi vet. Gruja pa fol hiq, po shkon deri te kuzhina, prej nga po kthehet me voj, ufull, kryp dhe biber dhe po ja qet brllogut ne mes te dhomës. Po çka jeni ka boni – po çuditet tipi? Kurgjo, deshta vetëm me ju ndihmu, me e pas ma letë me e perbi ketë brllog, se na kanë këput rrymën qe dy muaj.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
GYPI I UJIT
Vodoinstallateri po kërkon falje që ka ardh me vones t`madhe me një banes, ku ka shperthy gypi i ujit. Jo more, nuk ka problem - po thot i zoti shpis. Tu ju prit juve, ja nisa mi mësu fëmit me notu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
KOJSHIA
Babi, babi në orman oshtë një fantazmë. Jo bre djali jem se fantazmat nuk egzistojnë, po ke pa ander t`keqe. O babë, egzistojnë, egzistojnë se mami e ka mbyll aty - po qan djali. Po vijin deri te ormani, babi po e qel dhe po e sheh kujshin cullak. Qysh bre kujshi kështu, sa herë të kam ndihmu, plus edhe punen ta kam gjet e ti po vjen naten dhe po ma tut djalin.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 DOSTAT
Po folin tre dosta: Grus teme i duhet 5 deri 6 sekonda prej 0 deri 100! Qysh ashtu, po pyesin tjert? Po ja kam ble Porshen. Ha, e jemja prej 0 deri 100 për 4 deri 5 sekonda! Qysh ashtu, po pyesin tjert? Ja kam ble Ferarin. I treti po shun. E jotja - po e pyesin dostat? E jemja prej 0 deri 100 për dy sekonda! Qysh ashtu, po qka i paske ble - nuk po munden me besu? VAGEN!!!
------------------------------------------------------------------------------------------------------
RROBAT
Po hin nana me djalin me nji butik. Një palë tesha "kat" po rrijin super djalit dhe nana po vendos me ja ble. Para se me ja dhon paret, nana po e vet shitsin mos jan teshat e Turqis, ja mos zvoglohen(hijin n`uj) kur t`lahen. Jaa zojë, këto jan t`Italis dhe jan klasa parë, hiq mos baj gajle. Djali po del prej dugojes, me nanen, me tasha t`rea. Një orë ma von, deri sa kan qen tu shetit neper Prishtin, ja nis nji shi i madh dhe i bon krejt qullë. Teshat e djalit për dy minuta u zvoglun - për gjysë. Nana e qartne krejt, po kthehet n`shitore, ku po e pret i njejti shits cili po shkrihet prej mirësjelljes: Oo Zot, kqyre apet ky djali i lezeqem! Oo qka koka rrit, qka koka rrit......
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
SHQIPETERI I KOSOVES
Ka shku shiptari para 15 vjete prej Kosoves, dhe tash po vjen hera parë n`vizit te kusherit. A po m`sheh, nuk jam kurfar pasaniki atje, por e kam punen e mirë, mercedesit po i graj, n`pushim shkoj n`Spanjë, e ku je ti - po e pyet djalin e axhes auslanderi. Qka t`ka shti me nejt n`kët Kosovë t`ka**t - apet auslanderi? Kur u shpartallu lidhja komuniste e u formu lidhja demokratike, mendova që senet po ndrushojin në të mirë, qashtut ka tre muj, ka tre muj dhe kalun 10 vjet tu prit që po bohet ma mirë. Pas luftes perseri erdhen n`pushtet, po unë mendova që nuk ka me ju zgjat mashum se tre muj, por qe kalun 4 vjet. Mos ta nin, se m`ki mu, kam me t`marë me veti dhe kam me ti ndreq letrat edhe me ta gjet naj punë t`mirë n`perendim - po don me ndihmu auslanderi. Nuk vjen n`konsiderim, a je budall a, tash me shku kur ju ka met vetem edhe 17 ditë a.
--------------------------------------------------------------------------------------------
QUFI TESTON
Qufi i vocerr i afrohet frikshem nënës dhe e pyet:
-Nënë kë e do më shumë: mua apo pasqyren që e ke në dhomë?
-Natyrisht se ty loqkë!
-Shumë mirë se veq sa e kam thyer pasqyrën!-ia ktheu Qufi
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
QUFI NE FILLORE
Bërtet Qufi para se të shkoj në shkollë:
-Nënë Nënë po di me shkruajtë
-E qka ke shkruajtë biri im
-Nuk e di se ende sdi me lexu ja ktheu qufi
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
QUFI NE OREN E GJEOGRAFIS
E pyet mësuesi Qufin :
-Quf,na gjejë detin Adriatik.
Qufi prek e prek nëpër hartë e profesori po e pyet pas pak:
-Hajde Quf,qka po prek ma aq shumë ne hartë
-po lypi ku është lagtë,profesor
--------------------------------------------------------------------------------------------------
QUFI NE OREN E GJUHES SHQIPE
Mësuesja e gjuhës:
-Kur unë them Artani sjellte kafetë ,qfarë është Artani në
këtë rast ?
-Kamarier pergjigjet Qufi
------------------------------------------------------------------------------------------------
KEPA
E qon nana djalin e vet te vogel me ble kep edhe ai   ka te shkon rruges thot kep,kep,kep,kep edhe habitet thot keq,keq,keq edhe e takon nje gjuetar duke vrar lepura edhe ky duke than keq,keq,keq gjuetari i thot   nuk duhet me than keq po duhet me than sot 1 neser 10 ai tani duke ecur rruges thot sot 1 neser 10 ,sot 1 neser 10 edhe takohet me do njerz duke e vorros nje njeri qe kish vdek edhe ky duke than sot 1 neser 10 ,sot 1 neser 10 e nin ata njerzit edhe i thojn nuk duhet me than sot 1 neser 10 po duhet me than zoti te lasht shnosh edhe ky   thot duke ecur zoti te lasht shnosh,zoti te lasht shnosh ,zoti te lasht nshosh takohet me do kasapa duke e prer nje lop edhe thot zoti te lasht shnosh ,zoti te lasht shnosh ata i thojn nuk duhet me than zoti te lasht shnosh po duhet me than te baft mir e e hangsh me te shnosh prap vazhdon rrugen djali duke than ..tbaft mir e hangsh me te shnosh , e takon nje njeri ne VCe e i thot te baft mir e e hangsh me te shnosh
----------------------------------------------------------------------------------------------
HASA E HYSA
Nje dit hasa e hysa kishin pas me shku ne diskotek po nuk i lejuan prinderit e vet me shku NE DISKO e ata qka me ba nuk din qka me ba hyn ne dhom dhe e fiken driten e   ja leshuan zanin muzikes deri ne fund vendosen me ba diskotek ne dhom te vet edhe duke vallazuar hasa ja hin shkelm hyses edhe hysa e ndez driten edhe thot ma nuk jam ka luj hasa i thot pse qka u ba hysa ja kthen qysh qka u   ba a ma hine shkelum hasa i thot ku   me dit kush ta ka hi shkelm ne   gjith ket kallabllak
----------------------------------------------------------------------------------------------------
PLAKU
ish kan nje plak me nje katun e i kish pas kater djem,edhe ky plaku shajke nanen kuna mujke ndesh ke musafir ndesh i huej,djemt i thojshin po badihava plaku vazhdojke ate te veten.edhe nje dite marrin vesh se ne katunin afer kish pas vdek njani edhe bahen gati me shku me pa, po djemt po i thojn qe mos me sha se marre se po shkojm me pa edhe plaku ja jep fjalen qe nuk shan, shkojn atje edhe aj qe kish pas vdek ishin kan kallabllik vllazni e keta nuk e din kush prej vllaznive kish vdek, edhe po thojn a merzitet per muharremin,keta po thojn se muharremi ka shku te miqt nuk ka vdek muharremi,edhe keta sbo bajn za mas pak po e vesin per tjetrin,edhe per ta thojn qe nuk ka vdek keshtu pyesin per nja dy tre vet e per krejt thojn qe nuk ka vdekur.edhe ky plaku idhnohet edhe thot po dikujt ja kom .... nanen ne kete shpi ka vdek po spo e di kush
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
KONGA
Baba bojleri nona kada ja urojn fejesen tushit me lavaborin dhe i deshirojn kanalizim sa me te shpejt, uron familja kupatilla me kengen laju laju dhe shperlaju
---------------------------------------------------------------------------------------------------
DJALOSHI
kishte qene nje djale me te meta mendore,dhe familja e qone ne shkollen per trajtim edhe ky merzitet ne dite edhe po i shkruan babit.
I nderuar babi une jam mire dhe jam permirsuar dukshem drejtori i shkolles pershkak se jam permirsuar na ka rregulluar nje pishine dhe ne qdo dite po kercejm dhe na ka thene nese permirsohuni edhe me teper do tu a sjelli edhe ujin.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
3 SHOKET
NJe here tre shok duke biseduar ndermejet veti njeri thot neser do te bije bor deri ne 1m aj tjetri thot jo gabim e ke neser ndryshon klima do te jete temperatura mbi 40^c ndersa aj i treti thot of of lele kush do e pastroe boren ne at temperatur
--------------------------------------------------------------------------------------------------
BARCOLETA
njeri u tregonte barcoleta disave dhe pas mbarimit ata vdiqen dhe ate e arestuan ne burg dhe njeri prej policeve i tha qe tja tregoje nje barcolete dhe ai i tha mos se do te vdesesh duke qeshur dhe me ne funde ja tregoje dhe polici nuk vdiq kur pas 1 muaji ai polici kishte vdekur(e ka kuptuar barcoleten
--------------------------------------------------------------------------------------------
DJALI DHE GJYSHI
Ish kon nje djale edhe i kish thone Gjyshit vet gjysh ka me te marre me nje vend amo nuk te tregoj se kuu?...edhe gjyshi bohet merak se ku don me qu Djali...
Edhe Vjen dita qe ai Djali me e marre Gjyshin,
edhe shkojne ne Stadion dhe ky Djali ishte duke ushtruar Football edhe shkojne aty edhe ku djali i thote gjyshit
Gjysh ulu ti e kshyrem tu lujt mue Football
edhe Lun ai djali edhe mbaron pjesa e pare..
Edhe ky djali tash shkon te gjyshi i vet edhe Gjyshi e pyet?!!..
O bir a kan pare keta qe po Luajne Football
Djali ja kthene po bre Gjysh shka kan pare keta nuk kena as naa
ky Gjyshi i Thote:
po po mu kon keta me pase pare e blejne kejt nga nje Top e nuk ngajne kejt mas nje Topiii....
---------------------------------------------------------------------------------------------
SHQIPTARI
Del nje shqiptar ne gjermani me e shetit nje qen te vogel e te lesht sa si dallohej as kah e ka bishtin e as kah e ka gojen,tu shetit qeni e qon kamen dhe e pshurr shqiptarin ne kepuc.
Ky e shikon nje here dhe e nxjerr nje cope mish dhe ja qet.Po e sheh nje gjerman dhe quditet se qysh qeni e pshurri e ky po i qet mish,i afrohet dhe po e pyet pse veprove keshtu.Shiptari po i thot: O veq po du me e dit kah e ka kryet se ti kum qi nanen shkelum.
------------------------------------------------------------------------------------------------
ELEFANDI & MIZA
një elefant e kish pas shkel kerri dhe vjen ndihma e pare me e dergu ne spital kur krejt kohen e njek një mize.
doktori smujti me duru dhe i tha po pse pe njek elefantin .
miza-po du me idhon gjak
----------------------------------------------------------------------------------------------------
TIPI
u kan ni tip qe ka majt syze edhe kur bon femer e vet femra pse bre pi man qito syza se spo t rrin mi tipi tha po me to po i shoh andrrat me te mdhaja
----------------------------------------------------------------------------------------------------
LEPURI
ish kon ni leper edhe ish pi ish shum edhe tu shku udhes e zen gjumi mas ni lisi.Edhe vin nja dy ujqi me honger leprin, njoni thot jo une pe ha tjetri jo une, e qishtu perlahen mes veti ata edhe vdesin te dy.Ne mengjes kur qohet i sheh dy ujqit para veti edhe thot:hej be nanen edhe une kur po pina spo di qka po boj
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
DJALI
Na ishte njeher nje djale dhe gjdo merembje para se te binte kur hinte ne dhome nje her pshtynte nga dritarja tani binte ne shtrat kur nje nate pshtyni ne shtrat dhe ra nga dritarja.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
BJONDINA
Ishën kon ni her dy bjondina tu ec rrugës,edhe njonës i bon mobili.Ajo tu e hallakat nëpër qant,nuk mund ta gjente,e kjo tjetra ja bon hej oj budallic mos e ke harru ne shpi
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
QYTETARI
E pyeten nje qytetar: "Me cilen moderatore te televizionit e kishe kalu naten"?
Qytetari u pergjegj: Nuk kallzoj se pastaj ma kan nonen Ramushi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
NE BURG
Ne kohe e Xhaxhit E. ne burg te Burrelit shkon nje grup inspektoreve per te vizituar te burgosurit dhe aty ne bur vemendjen ju terheqin tre te burgosur ne nje qeli dhe keto vendosin te shkoj e ti pyesin se perse jan te burgosur? I PARI: Mua gjithmon me shkonte ora mbrapa dhe keshtu vonohesha per ne pun dhe me akuzuan se po pergadis puc kundr shtetit.
I DYTI: Mua gjithmon me shkonte ora par dhe un ne pun shoja gjithmon me heret dhe me akuzun se po shpiunoja kunder shtetit.
I TRETI: Mua ora me shkonte sakte edhe ne pun shkojs ne koha edhe me akuzuan se oren e kisha marr nga prendimi
----------------------------------------------------------------------------------------------------
SHQIPETARI NE GJERMANI
Sjkoj njehere nje shqiptar ne gjermani,por nuk ishte e mundur me gjajte pune.kerkoj e kerkoj por nuk mujti me gjajte.dikush i tha se munesh me gjajte pune vete ne kopsht zoologjik.shkoj shqiptari atje edhe i thane me i vesh teshet e luanit edhe ky pranoj.kur efuten ne kafaz i sillej perreth nje tiger.ky ty u tutu shume nisi me bertite,ndihme ndihme.tigri iu afru afer dhe i tha :sha po bertet o budall a po don me na lan pa pune te gjitheve a.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
KRYEMINISTRI
kryeministeri Bajram Kusumi pasi e mori besimin e parlementit,menjher e lajmroj gruan e tij ne telefon dhe i thote : grue banu gati se sonte ke me fjete me kryeministrin ajo ja kthen thote :pse ae paskan lushu ramushin a...
---------------------------------------------------------------------------------------------------
MESUESI
Ish kan ni mesues edhe e kish vet Rugoven...
Rugove dil ne drrase gjeje Ameriken Veriore ne hart... Rugova thot qe mesuese..ok mire ulu ne vend i thot mesuesja...
Pastaj del Thaqi edhe i thot mesuesja kush e zbuloi Ameriken Veriore ai thot.....
Rugovaaaaaaaaaaaaa
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NOTAT NE SHKOLL
u kan ni her ni djal edhe e ka kry gjys`vjetorin e par edhe i ka than baba hajde ti shoh notat .. Djali i thot : "Ksaj here notat si kam shum mir " qyqy.. n matematik 1`sh pse ?? msusja um veti sa bajn 3+2 un i thash 5 tani um veti 2+3 i thash qasi muti .. qyqy edhe n histori pse ??? m veti kush e ka vra napoleon bonaparten i thash " arsimtar a shpijun po tu dokna a " ma qitni 1`sh edhe mi dha 2 shpulla e m`tha " mu qu krejt dyjaja n kam s ta hjeki nishin ..qyqy edhe n gjuh shqipe n gjuhen e nanes pse ?? ehh qe qka m veti m tha " Lendita Doli n 3 t nates .. qka osht lendita i thash " RROSPI " qysh me dal n 3 t nates n qytet
------------------------------------------------------------------------------------------------------
ORA E GJUHES SHQIPE
Ne oren e gj.shqipe profesori po ben perseritje.Kush do na shkruaje nje fjali me emrin Trandelina?Cohet Genci dhe shkruan :Trandelina eshte punetore.
Edhe nje tjeter fjali me emrin Trandelina,cohet Mimoza dhe shkruan :Sot me Trandelinen shkuam ne party. Ashtu pra shume mire pergj-et profesori.Nje nxenes sikur me frige con gishtin por sesht i sigurt a te shkruan,profesoru pasi e shikon e nxjer ne drase,nxenesi shkruan :Trandelina eshte kurve!Profesori nervozohet dhe e reh nxenesin dhe e nxjer perjashta.Pas mbarimit te ores profesori e theret nxenesin dhe e pyet :hey djali ku banonte ajo trandelina?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
TRENI
ka qen njeher nje nxenes i cili beri zurm dhe mesuesj i tha te del ne drras te zez dhe te vizaton nje tren duke ecur.Mesuesja u kthye me shpin kah djali. Ai vizatoi nje vagon dhe e pyeti mesuesja se qkishte ber ai i tha mesues: derisa u ktheve ti treni shkoi
------------------------------------------------------------------------------------------------------
POLICI DHE NXANSI
kan qen dy nxenes te vegjel edhe shkonin ne shkoll> kur shkonin ata ne shkol kaloishin ka stacioni i policis: nje dit njeri djal ju drejtohet policit e i thot: shoku polic e e njef dinin: polici i thot> cilin din nxenesi ja kthen qaj se ta shtin nje her dy her e tri me radh i thot policit tani polici e takon nje shok e i thot kaloj dy nxenes per qdo mengjes e me thoin shoku polizc a e nje dinin une i tham cilin din aj thot qaj se ta shtin ja bon plici shokut a din ti naj fore me ja lshu nxenesit qa mi than une eh: thot shoku po une ta tregoi nje: thuaj e e nje dahutin cilin dahut thuaj qaj se ta fut ok flm shum. edhe nesrit vijn prap nxensit i thir polici ja bon o ti djal a e nje dautin nxensi ju kthehet e i thot aiiiiiii shokun e dinit a cilit din more qaj se ta shtin.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
RUGOVA,THAQI,RAMUSHI
kur u rrxun kulla binjake rugova,thaqi,dhe ramush shkun mi shpreh ngushllime bushit edhe shkoj ramushi me 1kg portokalla kur hyni te bushi, bushi i tha rojeve shtinja ne both.Ramushi dul tu kajt hyn rugova me 1kg banane si hin te bush bushi ja ban shtinja ne both kur ja shtin ne both ky ja nis me kesh bushi thote pse po kesh rugova thote po medhimet thaqi qy i ka dy bostana
------------------------------------------------------------------------------------------------
NJERIU DHE LLAMPA MAGJIKE
Ni njeri ka qen tu udhtu me ni anije, dhe ju ka prish anija, edhe krejt udhtaret kan vdek, veq aj ka pshtu. Ka qen nje ishhull ngat aty, edhe aty ka shku aj. Aty e gjen nje llam magjike, edhe e ferkon edhe del gjini. Edhe gjini i thot thuj 3 deshira dhe une ti plotsoj. Ky njeri i thot me ma maru ni rruge prej kti ishullit deri ne qytet temin neper deti edhe rruga me qen 6 metra e gjane. Gjini i thot qysh bre qe sa kohe jom ne llame e spo te vjen gjynah mem shti ne ate pune te madhe. Aj njeri i thot ok pra tregom se qysh muj me i kuptu femnat? Gjini menohet menohet edhe i thot, sa metra te gjane e dashte qat rruge me ta maru?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
DY STUDENTA
Ishin kon ni her dy studenta njoni ishte i mequm e tjetri budall edhe ata baba i vet i ka qu me studiu edhe mas pari u hi i meqmi edhe i ka thon prof. pytëm qa të dush une krejt i di edhe i ka thon prof.kush u kon atëher kryetar i Gjermanis ai ka thon Hitleri tani i ka thon me qa marohet shpija ai ka thonë me tulla baskia edhe dërasa edhe pytja e fudit u kon se a ka jetë ne han ai ka thon ka veq hala nuk e kan zbulu shkenctarisht edhe u dal i pari i ka thon tjetrit përgjegjja e parë osht Hitleri e dyta tulla baskia dresa edhe e treta po por nuk e kan zbulu shkenctarisht edhe hin budalla i thot prof.si quhesh ai ka thon Hitler e ka vet qa ki ne kry ai ka thonë tulla baskia drasa edhe i ka thonë a je budall i ka thon po por hala nuk e kan zbulu shkenctarisht.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
SHQIPTARI AMERIKANI GJERMANI
Jan Kan nje here Shiptari Gjermani edhe Amerikani edhe thojn hajde shkojm ne nje shkretetit edhe cili po mundet me nejt me shum ne shkretir edhe aty afer e kan nje kabin te telfonit qe ne rast se nuk mujn me nejt me thirr ambulancen edhe me ardh mi marr..shkon Gjermani rrin nje jav edhe smun me nejt me shum edhe e thirr ambulancen edhe ktheht en shpi...shkon Amerikani rrin nje muj edhe ai e thirr ambulancen edhe kthehet en shpi smun me nejt ma shum...shkon Shiptari edhe bohet nje jav nje muj, dy muj kur bohen 3 muj thojn hajt te kqyrmi cka u bo mos ka dek shiptari, kur shkojn e shohin pshtet per kabine te telefonit i thojn cka u bo mor pse sna thirre ... le bre thot se e kom harru numrin e Telefonit.....
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
SHQIPTARI AMERIKANI GJERMANI
nje dit amerikani gjermonii dhe shqiptarii humbin ne shkretetir dhe aty e takojin gjinin dhe aii ju thot: do te ju plettesoj nga nje deshir.Amerikani thot: dergom ne amerik kurse gjermoni thote : mu ne gjermani shqiptarii thot me vetii : une nuk kam qa me bo ne kosov qa me booo thot : kthemi 2-të qituu..
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
DJALOSHI
nje djal po shkon ne shkoll dhe vonohet kur hyn ne klas mesuesja ka hyr dhe ky djali po don me shku me u ul ne vend mesuesja i thot per se je vonuar i thot ky por mesuese ju vet mekeni thene se per mesim nuk eshte kurr von
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
GJERMANI ITALIANI SHQIPETARI
na ishin duke udhtuar shqiptari germani dhe italiani me aeroplan veq me dure so mbahen.
Duke folur thojn kush guxon me kcy prej qisej ballane i ka $1 million euro .
Germani thot vallah sun e laj gruen se kcej , italian thot kur kcej une vdes edhe paret nik mundem me imarr ndersa shqiptari thote une kcej.
Edhe ata i thojn kce bre shqiptar edhe shqiptari ju thote ju rreni shuplaka per mue edhe un kcej ata ja nisin me rre shuplaka edhe bin ne toke se e nshojn ballanen ndersa shqiptari fluturon me ballan
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
NXENESI
nje nxenes duke kaluar aty pari pa mesuesin qee ishte nervoz dhe i tha : o msues pse e ka ngritur ismail qemali flamurin?mesuesi duke menduar se nxenesi po bon hajgare i tha:e ka ngrit se e ka nxane ne offsajd isa boletinin.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
MESUESI DHE NXANSAT
i pyet mesuesi nxenesit? kush e din nga e ka njeriu prejardhjen? njani thot pej majmunit,dashni msus. okee ,kur shkon ni nxans në shtepi po e pyt babin e vet? thot babi pse sme ke treguar qe ne e kemi prejardhjen nga majmuni? . Jo djali jem une jo valla, e ti nashta.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
DETYRAT E SHTEPIS
Nje dit nklas iu thot mesuesja me i ba do detyra te shtepis.
Te nesermen duke ia kontrolluar detyrat vjen te nje djal ,edhe e pyet pse nuk i ke bere detyrat e shtepise?
Djali ia kthen pergjigjen, mesuese une nuk jam ne shtepi por ne banes .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
ORA E MATEMATIKES
Mesuesja e matematikes i pyet nxenesit: Nese ne nje tel rryme ne shtylla elektrike jan 10 zogj dhe nese e gjuajm nje sa mbesin? Nje djal pergjigjet thot mesuese nese e gjuajm nje ikin te gjithe dhe smbetet asnje. Ajo i thot nejse mbesin 9 por po me pelqen menyra e te menduarit tend. Ne fund te ores djali po i thot mesueses: nese i sheh dy femra duke lepire akullore, njera e l lepine perreth ndersa tjetra e fut tere akulloren ne goj cila prej tyre eshte e martuar. Mesuesja thot ajo qe e fut tere akulloren ne goje djali i thot ajo qe e ka unazen ne gisht por megjithate po me pelqen menyra e te menduarit tend.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
MESUESJA
ka qen nje mesuese qe ju beri nxenesve nji pyetje asnjeri prej nxenesve nuk e dinte pergjigjen
me ne fund u zgjua njeri prej nxenesve dhe e tha pergjigjen e e pyeti mesuesen se a ishte pergjigja e sakt
mesuesja i tha; me prit ta pyes drejtorin se nuk e di as vet .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MESUESI I VIZATIMIT
nje dite mesuesi i vizatimit u thot femijeve qe ta vizatojne lopen ne fushe. por Miri nuk kishte vizatuar asgje dhe mesuesi e pyet pse nuk ke vizatuar:derisa ti edhe me ma kontrrolu vizatimin lopa e hingri barin e shkoj ne ni fush tjeter
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
MESUESI DHE NXANESAT
nje nje or mesimi mesusja e i thot ni nxensi qu ti dhe lakoma fjalen laj
ai thot un laj, ti lan,ne lajm e nalet e i thot mesusja pse u nale thot djali po mesuse u hargjit bujleri
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PLAKA
Shkoj niher nje plak ne gjinekologji e i pa tu prit grat edhe e veti njonen prej tyre qka po shkepin. E ajo prej nervozes qe eshte tu prit shume i tha bonbona e kshtu plaka vendosi me prit e ne fund kur i erdh reni mjeku i tha halle edhe ti pe hajshe a e ajo ju pergjigj jo valla halla veq ne goje e man
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
VDEKJA E MJEKUT
Nje mjek kardiolog kishte vdekur dhe shoket e ti shkojn per vorrim. Sapo mbrrijn te vorri njani prej kolegeve ja fillon me qa ne te madhe dhe shoket e tij ngushtohen dhe e pysin pse po qan aq shum njajt si na e ke pas edhe ti. Ai vetem qante dhe ju thot shokeve te tij se a shihni se cfar figure i a kan vendos ne vorr. Ata thojn po nje zemer prej ari. Mire ai qe eshte kardiolog i a kan vendos zemren e une qe jam gjinekolog cfar kan me me vendos ne vorr kur te vdes.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
GJERMANI AMERIKANI SHQIPETARI
Gjermani,amerikani,shqiptari,,kan qen ne burg edhe ni dit i del zoti perpara e i thot gjermanit qa kishe pas qef me ta plotesu ni deshir ..gjermani i thot me dal prej burgut!! ja ploteson deshiren...kurse e vet amerikanin edhe ai thot me dal prej burgut edhe ati ja ploteson deshiren...kurse kur e pyet shqpitarin qa kishe pas qef me ta plotesu ni deshir;ai thot:me mi kthy qata dy se spom rrihet vet ne burg :
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
BUDALLA
U kon 1 budall .Edhe ka dal prej dhomes tvet ja ka nis me njek doktorin me thik.Doktori ik e ik kur e lshoon zemra prej tutes kurr i afrohet budalla ja bon KILE
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
nje djal nje dit kish pa pi binzin dhe tashti nona vet e ka qu te mjeku dhe kur e ka qu djali u frigu dhe ka nis me vrapu dhe nona i ka thon mjekut qu bre nxane mjeku ju ka pergjigj i ka thon le se qiash i hargjitet binzini
njani qdo her qe shkojke me pi me ni lokal i porositke ka dy gota raki;ni dit e dy e tri,edhe ni dit e pyet kamarieri pse po i porosit ka dy pije ,ai ja kthenpo thot njo e pi per veti e njo per vllaun tem qe e du shume e gjendet jasht,edhe pas do dite ky djali ja nisi po e pin veq ka njo,edhe kamarierit i vjen keq mi vet se mendon se i ka vdek vllau,po prap e vet i thot qka u ba qe po e porosit tash veq ka njo a ka ndodh diqka me vllaun ton a? ky ja kthen thot jo more mir esht veq mu ma ka ndalu mjeku e po pi veq per vllaun tem
nje dite ne landen e biologjise mesuesi e pyet nxenesin:pse nuk fol peshku?ai i pergjigjet:arsimtar edhe ty me ta shti kryt ne uj nuk munesh me fol.
Kish qen nje femer nga katundi edhe martohet me nje djal nga qyteti i cili jetonte ne Zvicer dhe kur vjen aj djali nga zvicra vjen me nje kerr te vitit 2004 bmw m3 edhe kur e hyp at femren ne kerr e vet a po don me ta lshu klimen ajo i ka thon se jo vallahi veq mahmut feratin e ngoj.
u kan ni spital i budallve dhe ka shku mjeku mi vizitu kur ka arrit ne oborr krejt budallt kan dal me pshurr prej ballkanit tani kur i ka pa mjeku krejt pe kryjn nevojn vetem njani jo edhe mjeku tha ajt ishalla qeky paska ardh nmend ka shku mjeku e ka vet hej ti pse spe ban shurren ju ka kthy budalli..hi ti mem ngre mu per shurre mem qit ntok ...
ishte kan nji hogj edhe e kishte pas nji papagall edhe hogja e kishte mesu papagallin qa te han me than bismilahe edhe kur nji dit e dergon ne pazar edhe kur vjen me e blej nji prift edhe e merr papagallin prifti e dergon ne banes edhe kur ti qet prifti ushqim papagalli ja ban bismilahe e ti vjen inati thot komeja humb ket shprehje edhe nuk i qet me hanger nji muj dit kur ti qet mbas nji muje papagalli ja kthen ELHAMDULILAH shkoj ramazani....
Nje plak shkon te mejku me u kontrollu, edhe mjeku e keshillon: Ju duhet sa me par ta nderpritni alkoholin edhe duhan nuk ben ma me pi e sa ma shum me nejt ne ajr te paster se perndryshe e pat puna e juaj nuk ju kan met edhe shum me jetu.
Plaku i pergjigjet: po zotri mjek majmuni as nuk pin duhan, as alkohol edhe gjithon eshte ne ajr te paster dhe nuk jeton me gjat se 40 vjet e une qe besa i kam mbush 60 e nuk e kam ndermend me lan as duhanin e as rakin sa te jam gjall.
u kon shqiptari,amerikani edhe gjermani edhe jon shtu kush po pshurr ma shume edhe jon shku me niiii sall me plot njerz kur u ardh gjermani me pshurr ka pshurr njo 2 kg kur u ardh amerikani ka pshur njo 3kg e kur u ardh shqiptari ka thon aj qe zdin me notu let del jasht
Ish kan Peterseni, Bushi dhe, Elizabeta II ne xhenem. Qohet Elizabeta me fol ne tel. nje min. me popullin e saj dhe kur e paguan i thot xhenemi 1 mil. funta, nejse qohet edhe Bushi qashtu e atij u bohet 10 mil.$, ne ata i vjen inati Petersenit qohet edhe ky fol me Kosoven 4min. kur shkon me pagu i thot xhenemi 5euro, se ketu eshte lokal.
ish kon njani tu dek prej zemres edhe shkon me u bo operacion edhe hyn ne sall edhe doktori i thot familjes se pacientit se per 2 or kryhet edhe kur del mas dy oreve doktori buzeqesh ata thojn e paska pshtu fol doktor "doktori OPERACIONI PAT SUKSES mirpo pacienti vdiq
Kishin qene nje here presidenti amerikan(Bushi) presidenti rus(Jelsini)dhe presidenti kosovar(Rugova)ishin shty se cili e ka popullin me besnik.
Bushi i thote nje amerikani shko dhe kce prej asaj ure vrapon amerikani por ku mberrin te ura thot nuk mundem se kam familje dhe nuk kcej.
Tani radha i erdhi rusi ai i tha nje rusi shko kce as ai nuk kcen.
Kur i vie radha Rugoves ai e therret nje shqipetar e i thot Avdulla paja ktu dhe i tregon diqka ne vesh,vrapon e vrapon Avdullahi dhe kur mrrin te ura kcen.
Atyne tjerve po ju vjen inati dhe po e pyesnin Rugoven qka i the Ai ia kthen ithsh Avdulla mos gabo me kcy prej ure e ai veq per inati tem kcej
o kon ni herenidjal ai o kon budall ka shku te mjeku edhe ika thon une pi nij disa zona po spi shoh.mjeku i ka thonkur po ndodhkjoai i ka thon ne telefon
...po hin msusja ehe krejt pi thojn mirdita ajo po thot mos hupni koh po fillojani msimit edhe thot po ja u boj do pytje pytja e par o -kush e konsideron veten budall le te qohet ne kam. edhe pret msusja 10-15 minuta edhe me ne fund qohet luli edhe ja bon msusja pse u qove mase kerkush su qu ai ia kthen mos me te lan vet msusen
Njoni kish pase nje shok ne angli dhe e pyt ne telefon allaile shok si eshet anglija ai i kthet e i thit xhenet vlla xhenet kush po vdiske ne kosov po i bishin ne angli ai i kthehet allaile ej kqyr bre mose po ma she stergjushin e pyte ku i ka lan letrat e baneses se po me qet habitati
IShin Kon tu udhtu shqiptari amerikani edhe gjermani edhe po e vet ni pasanik amerikanin nese guxon me kcy prej aeroplanit ta dho krejt ameriken po amerikani tutet edhe thot jo
i vjeni reni gjermanit edhe ky njejt si amerikani nuk guxon edhe i vjeni reni shqiptarit
edhe po ja bon pasaniku a po kcen po ta dho ballkanin, shqiptari jo, evropen, shqiptari apet jo
e me ta dhon krejt boten a kcen shqiptari apet jo kur edhe i thot pasaniku po le bre se ju shqiptart jeni tuca shqiptari qkaaaaa a po lidhum me ka ni lemenk qe kcej.
ishin kan elefandat dhe bubrrecat dhe fillun me lujt fudball dhe loja ish kan e ashper dhe ku u krye loja bubrecat juv kerkun falje elefandave e juv than me na fal se ishte loja e ashper e juv kena shty ka pak po me naj ba hallall
Dy budall takohen pas shume kohe qe kishin dale nga spitali, afer postes
-tung qa po ban ktu
-qe e dergova nje leter
-e kujt ja dergove
- vetit ja dergova
-e qa shkruante ne te
-sdi ende sme ka ardhe
I KaN Zan ShqipTarin,Shkavin edhe Amerikanin I Kan Shti ne Burg Edhe Sun kan Flejt Prej Bubrecavee Ka Hi Amerikani Sun Ka Flejt , hin SHkavi Asaj Sun Flen ,edhe Kur te hin Shqiptari Flen Mir Qohet Neser Edhe Kur E Vesin Amerikani Edhe Shkavi Qysh flejte Ja BOn ai E Myta NJo E Tjert Shkun Me Vorros
nje dite mesusja iu thot nxansave kush di me bo si ujk,krejt provojn po asnjeri nuk munden me bo,edhe mesusja iu thot qe ta ushtrojn per nesra.Dhe kur vijn nesrit ne shkoll nxansat njeri e kish marr bablokin me veti mesusja po e vet pse e ke marr bablokin, ky po i thot qe babloki di me ba si ujk se une spo di,edhe msusja i thot po qysh di gjyshi yt ky iu afrohet gjyshit ne vesh edhe po i thot baba lok baba lok pre kurit ske flet me loken edhe ky ja ban aaiiuuuuuuuuu moti
Kishte udhtuar nje përson për Gjermani edhe kur ka mbrri ne Aerport atje ika telefonuar nje kusheririt te vete kam mbrri në Gjermani shumë mirë vetëm po ju pres juve me ardhë mem marr në Aeroport kur e pyeti në cilin Aeroport je jam në Aeroportin "NO SMOKING''
ishte njeher ni grua qe e kishte nje burr te quajtur
cali gruaja e tij nje dit shkoj per te baler dhe shitesit i tha ma jep nji coca col ai i thot nuk i thuhet coca col por koka koll por ajo i thot burri im qe quhet cali a ka me thirr une kali
para lufte ishin kryetari i amerikes i serbise i gjermanisdhe i kosoves te gjithe ishin ne aeroplan dhe ata thane qe te gjuajne nga aeroplani sendet qe kan me se shumti presidenti i amerikes gjuajti televizor ai i gjermanise gjuajti nje kerr ai i serbise gjuajti arme kurse ai i kosoves nuk dinte qte gjuante dhe gjuajti ate kryetarin e serbise
ni grua don me ble nje tavolin per tv,dhe don me me mate vendein se sa te ma dhe me e ble tavolinen po nuk meter me e mate vendin,dhe po e qon djalin e vogel te kojshia te hajdari me e lyp ni meter,djali i thote hajdarit me ka qu nanan a e ki ni meter hajdarit i shkon mendja keq,djali i thote prape me ka qu nanan a e ki ni meter,hajdari thote jo ni meter se kam po 24cm dhe thuj nanes kesajde jam.
ka qen nje plak (katunar) edhe u shku ne amerik edhe u hyp ne auftobus edhe i ka pshtu ni pordh, ne at moment u hi nje zezak edhe nga era e keqe ka than....o men..... ky plaku ja ka ba...valla ste men hiq se te paskna perzhit
Nje dite nje grua del me djalin e saj 5 vjecar ne park. Duke ecur e shohin nje grua shtatzene. Djali e pyet nenen e tij
-Mami pse i eshte fryer aq shume barku asaj gruaje
dhe mami pak e turperua i pergjegjet
-Ajo ka pire shume uje dhe pastaj i eshte fryre ashtu barku
pas nje kohe djali prap fol
-Mami ishalla femija qe gjendet aty di te notoje
hyn ne gar i kinez ni japan edhe ni shqiptar kush e ka baben ma te vogel PARA KOMISIONIT E MEDIAVE BOTERORE edhe e pysi kinezin sa e ki baben e vogel ai thot 50 cm (centimetra)duartoasin e pysin japanin e ti aj thot 30 cm e kur e pysin shqiptarin e ti aj po qan po e pysin pse po qan me ka vdek baba kur MU KA RRXU PREJ SHKALLE TU MLEDH DREDHZA NE KOPSHT

Ishin duke luajtur Shqiperia-Ukraina,dhe per nje moment behet faull afer 16 metershit,dhe tash Schevcenko e merr dhe e ndreq topin per te gjuajtur.Lojtaret e kombetares e bejne murin,por ja kthejn shpinen,dhe gjyqtari po ju thot nuk eshte mire keshtu te ja ktheni shpinen se nuk i ka hije futbollit.Ata i than e dim se nuk ben,por edhe na po kemi qejf me e pa golin.
nje qift i lumtur mas ca vjete martese burri i cili ishte futbollist e pyeti gruan ,,,a me tregon grua sa her me ke tradhtu deri tash ? ajo i thot veq 3 her
a po mi tregon rastet ?
1) a te kujtohet kur trajneri ste shtike ne loj ,,masi jom kon me to a te ka shti gjithher
2) referi te pat marr inat edhe te japke kartona te kuq ,,dhe mo kurr ste ka jap mosi kam fjet me to
3) a te kujtohet kur publika nuk duartrokite per ty PO e kom fjet me krejt publiken edhe gjithher jan kan ne anen tane
Shkon sportisti te mjeku se ka temaparatur t madhe dhe mjeku ja mat me termometer i thote e paske 41,7 vija kjo o shum sportisti e pyet sa o rekordi botror
nje djal qe quhej endrit luante per here te par futboll per kl e tij papritur e beri nje kabim trajneri fishkelloi ai mbeti sy hapur po pse more une sen nuk te bona , thote trajneri mu sume bone po ja bone vetit ,e pse , po gabove ,qka ko lidhje njeri gabon ,po ti gabove keq se nven mi ja qite komen ekipit tjeter ja qite ekipite ton , ooooo ku ku po pasna thon koll per ekipin tjeter....
Shkon nje Kuller ne nje fshat dhe i afrohet nje lope ,kur ajo ja hini shkelum, kulleri s'largohet po veq kqyr. Pastaj vie nje fshatar edhe po i thot largohu se ta hin apet.
Kulleri i pergjigjet ,, po veq s'ka te drejt a
nje shqiptar shkon ne australi ne pushime dhe hyp ne nje autobus e del per te shetitur ne malet e australis dikur ndalet autobusi dhe del shqiptari ne male e esheh nje bari me delmet e tij dhe i ofrohet shqiptari bariut dhe i thot hej nese ja qelloj sa delme i ki ta mar nje delme e e pjeku ani thot bariu po pa i ngjeh ani thot shqiptari dhe veq i shikon nje here dhe i thot 135 bravo i thot bariu mere delmen shkon shqiptari ne tub te delev dhe e qet nje ne krah e niset prit i thot bariu qka pergjigjet shqiptari nese ja qelloj nga je athere ma kthen delen ani thot shqiptari fol nga jam bariu ija kthen prej shqiperis nga e dite ithot shqiptari .bariu po kollaj prej 135 deleve e more qenin.
u koon ni gjyshe edhe u kon ty ec rruges edhe i ka pa do djem t'ri ty marr droog edhe ja ka bo qa po boni ashtu ata ja kan bo po marrim drog ... ja ka bo gjyshja okej veq mos u ulni n'beton se ftofni
ishte qen nje njeri duke udhetuar me tren dhe aty ku qndronte njeriu nje miz shum vezhgeronte njeriut shum i pengonte me ne fund ky njeriu nga nerviza e kap mizen e qel dritaren dhe i thot
-ec tash ne kembe
bahet ni party ni far veni edhe tash ky djali pi thot babes tij, bab a ki me mi gjet do pare njeri se e kem organizu ni partye pom duhen,,pi thot baba ec be se skom thot hajt be se u ardh ni dixhej pi slargëti edhe asht shum i smut , ja bon baba i smut the a ? po thot djali.. qe pra merri 2 euro bleja 1 kg banane edhe mos um shurdho ec hup....
Ish kan ni djal i ri edhe e kish vet baben e vet bab po ta mar kerin e po shkoj dikun baba i thot o bir pse i ki kamt aj djali ja kthen te majten per me koqit te djathten per gaz
nje dit djali ja bon babes ami 5-euro baba ja bon qka po te vyjne po me vyn me ble ni ore ja jep dhe kur kthehet ne shpi ja bon babes kqyrma qet sahat baba ja bon skom koh ja bon edhe niher djali babe kqyre sa i mir o baba ja bon pshure n'to djali ja bon pshure sat dush se nuk i hin uji
ish kon nje msues ai i kish pas 65 vjet dhe i kish vdekur gruja , dhe kishte vendosur te martohet me nje vajz 25 vjeqare dhe u martua po kur te nesermen shkoi ne shkoll msuesi nxansat kishin marr vesh se ish martu msusi edhe ne tabel e kishin shkruajtur msuesi kol e ka marr nje nuse te re ma pak per veti ma shum per ne dhe e sheh msuesu dhe thot kush e ka shkrujt kete askush nuk pergjigjet msuesi thot nxjerrni fletoret dhe lapsat dhe shkruani msuesi kol kur u kan i ri me nanat e juaja ka ba dashuri
nusja qdo mengjez po u qojka vone edche vjera shume po bahet nervoz ni dit e ni dite e qeshtu e kap nusen e i thote qyre mori nuse ,shoqet e tua jon qu me sabah e kan fshi oborin e i kan kry krejte punet,e ti po qohesh qetash..
e kjo nusja bohet nervoz e ja kthen:e moj none krejte shoqet e tua letrat ne bander e ti hala ktu:P
nje dit nje vajz dhe nje djal kan dal me shetit neper rrug edhe jon lodh edhe jon ulur nje nje ulse afer nje lisi dhe papritur e pa kujtu qika e qon koken nalt dhe is he do zogj sqep me sqep edhe qika i thot djalit qka jan ka bojn qata nalt i thot djali ka puthen dhe qika i thot e pse ti mu kurr nuk me puth qashtu i thot djali po kush dreqin hyp atje nalt bre
ishin kon dy vet edhe dojshin me shku ne stacion trenit me percjell shokin e vet tash kta tre ja nisen me fol edhe harrun qe treni ka mu nis po ai qe ka pas me shku e sheh trenin dhe i thot hej riqke treni po niset edhe kta ja fillojn me vrapu tash njoni prej ktyve hyp ne tren edhe i dyti hyp ne tren po i treti kapet per treni bohet gjak kret edhe smundet me hyp edhe kthehet ne stacion duke qesh njoni aty i thot qysh bre po kesh kret gjak koke bo edhe smujte me hyp ne tren .HIA HAVER KU MOS ME KESH UNE KOM PAS ME HYP NE TREN JO ATA DY ATA ERDHEN ME PERCJELL
o ni katunar edhe e ka ni magar te mir po kurr se shet edhe ni dit i fiton 100mi euro ne bingo!edhe me to shkon ne hotelin ma te mir te krejt venit edhe e ka ni tv me plot programe per ni nat 20mi euro ni tavolin me plot ushqime 40 mi euro edhe ni kauq te madh per ni nat 40 mi euro edhe shkon ne hotel me magar po recepsionisti se len me hi mrena me magar ja bon une ta ruj ai hin ne dhom edhe se perdor as kauqin as tv as tavolinen me ushqime se prek ! te nesermen vjen recepsionisti edhe i thot 40mi euro per tv+40mi euro per kauq+20mi euro per ushqim! ai nervozohet edhe i thot asnjanen se kam perdor more as skam hanger as skam flejt ne kauq as skam kqyr tv ai puntori i thot skom qa me bo qitu i ke pas edhe prej nervozes ai ja bon ami 100 mi euro per magarin qe ja ke hup virgjinitetin ai i thot sen si kam bo more ! ai ja kthen e skam qa me bo qaty e ke pas!
ne njeri shkon te berberi edhe e pyet .sa kushton qethja e flokeve? ai i thot 10 euro. e rroja sa kushton ? ai ia kthen 5 euro zoteri.
Ani rruma kryt pra!!!
Nje njeri pothuajse i teri tullac shkoi te berberi per ti shkurtu floket.
"Sigurisht Zoteri berber se nuk do te me kerkoni shumen e njete te te hollave sikurse edhe tjerve sepse edhe ti po e sheh se sa floke kam" shtoi klienti.
"Po, ne rastin tend eshte e vertet se une nuk kam shume me shkurtu por humbi shume kohe duke i hulumtu per me ti gjete qimet" tha berberi
Ka qene nje here nje njeri te cilin e kishte derguar puna e vet me shku deri ne aeroport per me prit ni amerikan.kur erdh amerikani prej amerikes shqiptari ja boni qysh e ki emrin ky amerikani ja boni MAJKELL FORD ndersa shqiptari ja boni A KA MU SHTY ME KERRE A . UNE QUHEM PRA ISAK KAMIONI
Ish kon niher ni katiloik edhe e kish pas punt mire.E blen ni papagall edhe e vendos ne zyre te vet ne pune.Kur shkon ky prej zyres papagalli e gjon diqysh menyren me dal prej kafazit edhe del zaebat njerzit.E bon kto praktik papagalli , kur pi vjen kti llogaria e telefonit shum shtrejt.E she qe nuk o diqka nrregull edhe e nxen papagallin tu fol me telefon.E te kap e vjerr me kater baskia si krishtin qe e ka pas nmur qashtu edhe papagallin.E ky papagalli para se me dhon shpirt e kqyr Krishtin e i thot o shok bre qe sa je ktu , ky ja kthen qe 2000 vjet , thot papagalli euuuuuuuuu qja paske kajt nonen telefonit :
u kanen ni njeri edhe ka shku me ble mushkri edhe kur i ka ble nipar i ka mshef te mushkrit kur u shku te arkame pagu k a kesh shum edhe aj shitsi ja ka bo kadal s po te bin mushkrit aj i ka nxjerr e ka than qe merri se veq bona hajgare e shitsi as qe e ka dit qe i ka vjedh
Na ishin nje hete Amerikani,Gjermani dhe Shqiptari.Ata kishin hyp ne nje ajroplan.Ne ato momente Amerikani po luante me kompjuter pas pak e kap kompjuterin pe dritates e hedh jash.Gjermani me Shqpitari i thon ce e hodhe be?Amerikani thot:ka sa te duesh ne AMERIK.
Pas pak Gjermani po luante me lodra luan sa luan i kap lodrat pi dritares i hedh jash.Amerikani me Shqiptarin i thon:ce i hodhe be?Gjermani thot:po ka sa te duash ne GJERMANI.
Pas Gjermanit vin Shqiptari ai e kap ni macedon pi dritares e hedh jash.Amerikani me Gjermanin i thon :ce e hodhe be ? Shqiptari thot:po ka sa duesh ne MAQEDONI
ish kon njoni edhe kish shku ne zvicer me lyp pun eshe kur shkon atje nuk gjon pun,po qka me bo shkon ne kopsht zoologjikedhelyp pune.shefi ithot po ne zavensojsh majmunin veq ai na mungon shqiptari i thot po, edhe vin me vizitu disa njerz kopshtin edhe ai tu livrit e lshojn ato hekrat edhe bjen posht te luanat edhe ky tut tho mos pom hajn.
Ata i marin er edhe i thojn a shqipter je po shuj mos bon za se edhe na shqiptar jena
I kishte thirrë Zoti nj amerikan nje japan dhe nje shqiptar me bisedu diqka.Hyn amerikani i pari dhe i thot Zoti atij:Kqyrni ju amerikanet po boni lufta ne krejt boten pra bon vaki edhe nje luft mja nis a po e shef kete zar(kub),ka me ju gjujt e ka mi bo rrafsh krejt ameriken.Del amerikan duke qajtur.
Hin japani dhe Zoti i thot:Ju japanet po bani makineri te persosura dhe po i leni njerzit pa pune dhe nese e bani edhe nje rrobot ateher me kete Zar do ta baj rrafsh krejt Japonin.Edhe japani del tu qajt.Kur hyn shqiptari Zoti i thot:Ju shqipetaret jeni bo hejna te medhenj dhe po vjedhni neper krejt boten e spo i leni njerzit rahat dhe i thot se veq dhe nje shqiptar me vjedh me kete Zar do tju bej rrafsh krejt shqiptaret.Del shqiptari prej atyhit duke qeshur dhe Amerikani e Japani e pyesin qa te tha Zoti more ty qe dole duke qeshur.I Tregon shqiptari qa i ka thon Zoti po ju thot mos te ju ndien se jam kam Vjedh Zarin Zotit.........
ej na kishin pas qen ni xhakovar edhe ni katunar edhe ky katunari ishkon pas shku en qytet me ble ni radje edhe e ka vet xhakovarin sa kushton ni radje edhe i kish pas thon 100 euro po ky i kish pas than a bon ma lir,xhakovari ja kthen 50 euro po em lafsh ni her met hyp se xhakovart jan pedera edhe qa me ba ky katunari i kish pas than po, edhe tash ja fut xhakovarri... edhe nven te radjes i fut 2 tulla edhe kut shkon nshpi katunar i thot grus mere pervo qet radje e pervo se un po shkoi beri en banjo edhe hin burri en banjo kur pas pak vjen gruja te dera e banjos e i thot burra a ta paska rras xhakovari a ja kthen burr pse a kaq shpejt lajmroi radja.
Shkon nje pasanik ne Xhami edhe i merr me veti 2 Dasha per me ju shpernda muslimaneve , dhe kur hyn ne Xhami bertet " kush eshte musliman ketu " njoni çohet dhe thot une jam , tash ky i thot hajde jasht,kur del ai jasht ja pren kryet dashit,dhe ja jep.Tash hyn prap ne Xhami me duar me gjak dhe me thik ne dor , dhe bertet prap " Kush eshte musliman ketu " tash keta frikesohen kur e shohin me thik dhe me duar me gjak , asnjeri nuk thot qe une jam musliman , vetem njeri thot qe Hoxha eshte musliman , tash Hoxha thot as une nuk jam vetem keta po i mesoj.
ish kon nj her nje turnir ku edhe me e dit qe kush eshte mas trimi ne bote edhe e kan mare nj aeroplan edhe u sill rreth detit me 5000 metra lartsi edhe kan qen zhytsat aty pari qe kush kercen e del permi uj me mare e me pshtu edhe kush pshton si shprblim ka shka te dojn aj vet sa te dojn qe pshto edhe tash jon bo gati po dalin edhe po e qesin kryt ka pak te dera po krejt po tuten edhe tash shqiptari po i shtyn ka pak edhe u afru edhe veq kure ra posht bummm edhe po del pi unjit edhe po e nxjerrin zhytsat po ky nervoz edhe po e vetin shka po don ke pshtu shiptari po i thot kurgjo nuk po du veq kallxomni se kush um ka shty he nonen ja kajsha
njeher nje njeriut iu kish pas merzi jeta dhe qfare te ban e merr nje litar dhe shkon afer nje lumi. aty sheh nje pem dhe e merr litarin dhe e lidh per peme edhe e qet ne qafe , mirpo kur varet ne te thehet dega edhe bjen ne lumedhe menzi del prej lumi edhe nalet e thot e nanen per nje te varur kesh kah mytna .
"E dashura vjehrr", interesohet skocezi "
Sa mendoni të rrini te ne?
"Paj, derisa t'ju merzitem!"
"E pse kaq shkurt?"
Shkojnë Shqiptari,Amerikani dhe Rusi tek zoti për ta vizituar dhe së pari hynë Amerikani, Rusi,edhe tani Shqiptari.Qohet Amerikani edhe Rusi e pyesin zotin, edhe sa koh kena me arrit me jetu ne hanë po ju thot zoti edhe 50 vjet , ja nisen me kajt ata dy edhe dalin jashtë edhe po hin shqiptari edhe po e vet zotin e na shqiptart kur kena me shku me jetu ne hanë po ja nis zoti me kajt edhe po i thot ,as vet nuk jam gjall deri atëher
ISHIN KAN GJ.A.SH.EDHE SHTYHEN KUSH ESHTE MA I ZGJUT EDHE SHKOJN ME AJROPLAN NE AMERIK DHE E QET DOREN EDHE I YHOJN KU JENA QITASH I THOT NE AMERIK KU PE DIN TI PE DI SE PI PREKI BANESAT : SHKOJN NE GJERMONI EDHE E QET DOREN DHE I THOJN KU JENA QITASH THOT NE GJERMONI KU PE DIN TI PE DI SE PO I PREKI GJELBTIMET:: SHQIPTARI E QET DOREN DHE I THOT KU JENA QITASH I TOHOT NE VRAJEFC I THOT KU PE DIN TI PE DIS E MA VODHON OREN
u kan ni njeri u shku ne shitore dhe ka ble harq dhe ju kan ba 4.90 dhe shtsii ka pas mi ja kthy 10cent ja ka ba a pe do ni taxi , jo i ka than se jom me kerr
Ishin kon Amerikani Gjermani edhe Shqiptari edhe i kishin nxon indiant ROB edhe ja kan bo me kusht qe me i lshu
Kushti 1. me e pi nje bure me uje ,2. me ja thy kamen arushes edhe e treta me sillovat nje indiank .
Hin amerikani tu e pi ujin des
Hin gjermani ujin e pin po e myt arusha .
Kur i vjen radha shqiptarit qohet e kap buren me uje e pin edhe hin te arusha , edhe aty vonohet nje ore dy ore edhe kur te del krejt i kerrlesht edhe thot ku eshte indianka tja thej kamen.
njeher nje njeriut iu kish pas merzi jeta dhe qfare te ban e merr nje litar dhe shkon afer nje lumi. aty sheh nje pem dhe e merr litarin dhe e lidh per peme edhe e qet ne qafe , mirpo kur varet ne te thehet dega edhe bjen ne lumedhe menzi del prej lumi edhe nalet e thot e nanen per nje te varur kesh kah mytna
Komandanti i Stacionit Policor i urdheroi policet e stacionit qe te rreshtoheshin sipas shkolles qe kishin te kryer.
U formuan rreshtat: me 4 vjet shkolle, me shkolle fillore, te mesme, te larte, fakultet,... mirpo nje polic i gjore sillej verdall nga rreshti ne rresth.
Dikur Komandanti u zemrua dhe e pyeti:"q'ka eshte puna me ty qe s'un po ze vend askund"?
"Paj une nuk kam shkolle fare" u pergjegj i gjori.
"Ti dil pas meje" i tha Komandanti.
E pyet nje femije policin : xhaxhi polic sa eshte ora polici i thot edhe 10 min ne 8,tash femija i thot kur te behet ora 8 hajde hama mutin,dhe femija ik me vrap dhe polici e ndjek,e sheh nje koleg kete policin duke vrapu dhe i thot: ku po shkon me kaq vrap,ky i thot ai femija me tha kur te behet ora 8 hajde hama mutin,tash i thot ky polici tjeter,po kadale mer burr mos vrapo aq shpejt se ki kohe edhe 5 min.
voziten 5 shoke ne audi a4 dhe ce ku i ndalon policia dhe u thot se kan nje denim. ata e pyesin pse ai u thote sepse kini hyp pese vete ne audi a4. njeri prej ktyre i thote policit--- Ja ku e ke kolegun tend dhe pyete qe nuk eshte ne regull me na denu. kur polici i pergjigjet ---- Jo sun e pengoj ne pune se kolegu po i denon nja dy vete me fiat uno
Nje polic shetit rruges e e shef nje fshatar siper nji kamionit me molla , qironte mollat ,merrte farat e molles e i shtinte ne nje thes
I kuriozuar e pyeti fshatarin ,
"Po ti cka bene me ato molla , i qiron edhe i vun farat e molles ne thes, pse?
Fshatari i thot "Po ju nuk e dini se farat e molles ndihmojne ne permirsimin e inteleigjences"!
Polici edhe ma i kuriozuar e pyeti prap
"Po ju cka beni me ato i shitni "?
Fshatari : "Po si jo i shes"!
Polici :Sa kushton njera ?
Fshatari :100 lek copa
Polici Ne regull mi jep tri copa .
I marr tri fara mollash e i jep fshatarit 300 lek
E merr njeren edhe e han , Edhe polici fillon te mendojn me za ."Po une i dhash 300 lek ,po me ato pare mund te blej 10 kg molla e kisha pasur ma teper fara mollash .
E fshatari po ja kthen
A ke pa se je ma inteleigjent te kan ndihmuar
E polici :" Po besa me drejt e ke ......mi jep edhe tri copa" ..........
Dy shok bisedojne, njeri e pyet tjetrin se ku asht dallimi ne mes policit dhe majmunit, ne ate moment aty afer qellon nje polic i degjon dhe menjiher e kap njerin per krahu dhe i thot he me trego ku asht dallimi djali i friksuar i thot jo jo nuk kan kurrfar dallimi.
nje here nje polic me komandantin e vet "te dy te veshur si civil" kaluan prane nje lendine dhe pane nje bari me nje kope.
Bariu i pyet nese mundet tia numrojne se sa qingja ka ne kope,nese e gjente do ti jepte nje qingj.polici e gjeti dhe bariu i tha te zjedh nje qingj,ne te dale nga lendina bariu e pyet "a polic je" polici e pyet se si e kuptoi,bariu iu pergjigj "sepse ma more qenin ne vend te qingjit".
Nje katundar del ne pazar per ti shitur disa veze. E vendos shporten para vetes dhe pret mushteri. Vjen nje zoteri me kry perpjete dhe shkel ne shporte dhe ia then vezet. Fillon grindja dhe ne ate moment vjen polici, i cili duke par tensionimin vendos te kerkoi ndihme dhe therret me radio-lidhje:
Baza ju thrret treshi!
Baza ne pranim, pergjigjet eprori.
Ketu ne sektorin tim ka ndodhe nje incident i vogel, nje zotni ia ka thy vet nje katundari!
Nuk qenka incident i vogel, por qka u be me organin?
Organi ne pranim po pret urdherat tuaja, pergjigjet polici.
nje njeri duke vozitur po hante miser te pjekur dhe e zuri polici duke ngrene dhei tha pse han duke vozitur
ai i kthei;po ha kallirin se ta zhvillon mendjen a do ta provosh e pyeti policin
polici e mori dhe e pa se nuk haheshte kalliri dhe i tha po kjo nuk u hanka
vozitesi itha ti sa fillove te hash menjeher tu zhvillua mendja dhe tu kujtua se nuk hahet
E ka nxon polici ujkun tu e kalu rrugen edhe e nal e ja nis me rreh ujkun me pendrek. Ne ate moment te rrehjes, ujku thote: Ski faj ti jo, por kam faj une. Kurse polici ja kthen: Pse po thu keshtu a? Ujku: Nuk t'kom honger kur je kon qoban!
ni polic ne mengjes shkon ne pune dhe lajmerohet para eprorit te tije i cilie kontrollon me vemendje policin kur ja shef kepucat njeren te zeze e tjetren te kuqe edhe i thote policit shko shpejte ne shtepi edhe mbathi te dy kpucet njesoj se i ke mbathe nje te zeze e nje te kuqe e ky polici ja kthen ;
po qka me shku shkret shoku shefe edhe ne shtepi e kame nje te zeze e nje te kuqe
Nje polic e zuri nata te nje hotel dhe hyri aty per te kerkuar dhom.
polici pyt recepcionistin se a ka dhom.
Po zotri kemi ,edoni me bejbi apo pa bejbi..
po qfar bebe pergjegjet polici a spo e shef se un jam lodh e bile bile edhe ne shtepii kam dy bebe mi qiten mendet..
ok ok i tha po mos po i bjen pishman .
Polici po flen ate nat dhe te nesmern u ngrit nga shtrati dhe shkoi posht per te pir cafen e mengjesit ,aty erdhi nje bukuroshe qe shum e bukur dhe po i thot policit .
Miremengjesi zotri un jam bejbi...
polici i hutuar po i thot ti je bejbi aaaa??
po zotri pergjegjet vajza..
EEE une jam GOMARI pergjejgt polici i deshperuar..
ishin kan dy shok polic dhe tu ec rruges njëri polic ra ne shakt dhe tjetri po i ndihmon me dal dhe kur e nxirri po i thot a u vrave a mujte ma dal a, kur ku po ja kthen po more mir është masi qilloj shakti qel e dola se me pas qillu mshel isha met qaty.....
Para se te vdiste Rugova e kishte thirrur nje plak qe t'i tregon perralla se nuk e zinte gjumi.
Shkon plaku, kur hyne ne shtepi e sheh te madhe, te mire, por i sheh edhe disa tabela qe rrinin ne ajer e shkruanin kuzhina, banjo, studio, etj .
Plaku i habitur e pyet Rugoven: Si rrine keto te pavarura keshtu ?!
-E xhaxhi edhe Kosoven keshtu do ta beje te pavarur.
Plaku i thote: A kam ardhur une te te tregoj perralla , a ti mua?!
dy polic te SHPKs po patrollonin naten dhe i kap urija dhe vendosin me ble kifle futet noni ne dyqan dhe i blen kiflet kur del e pyt kolegun e vet:NESE E DIN SA KIFLE I KAM NE DOR TE DYJAT KAM METI FAL ky polici mendohet gjat dhe i pergjigjet 3
Ish kan njani nje dite me nje kerr qe ja kish qu i vllai prej gjurmunije edhe e vozitke si pa kry kur qe te udhe kryqi i pare do police i ja qesin doren per me u ndal por ai nuk ndalet dhe e vazhdon rrugen kur dikur pas nja 15KM e zunen policet dhe e qesin jasht kerrit dhe i thone qiti krejt qa ki ne gjepa ai nuk kishte as nje doc... po e posedonte vetem nje pasqyre dhe po i ja jep policit,polici po e shikon vetn ne pasqyre ;dhe i tha pse more nuk po tregon qe je kolege me neve
Ishin dy shoke duke kaluar para stacionit te policis dhe njeri po i thote tjeterit hej a e din qa ka dallim gomari prej policit,dhe ne ate moment eshte nje polic mbrapa dhe i thote polici, aka ka dallim bre djalosh polici prej gomarit edhe djali i hutuar i pergjigjet jo jo kurgjo
ka shku shabani me konkuru per polic edhe nji polic ja ka bo ani pra shaban qka bohet me ta rrok plumi veshin e djatht ka thon snij me veshin e djatht e ja ka bo qka bohet me ta rrok edhe te majtin ja ka bo shabani sshoh se me bjen shlemi mi sy
Vaznja

-Mam’, a pet kujtohet ajo vaznja qe bajshe dert mes pe thehet?

-Po, pi di.

-Pi tashit s’ki nevoj’ me bajt mo dert..


--------------------------------------------------------------------------------

Sevdija me djalin
Ni djal i vogel pe ngan nëpër shpi t’mallnnave edhe pi sheh nonen e vet:edhe pi thirr:

-Sevdije, oj Sevdijeeee!

Sevdija: S’ki nevoj me m’thirr Sevdije kur m’ki non’.

Djali: E di po qkjo shpi e mallnave koka plot nona.


--------------------------------------------------------------------------------

Motra budallic
Qysh pe muNesh mi thon’ motres ma t’madhe budallic – pi thot njona djalit t’vet. Shko thuj m’fal – apet s’pi dahet kjo djalit.

Shkon ky djali edhe I thot’ motres: Motër m’vjen keq qe je budallic.


--------------------------------------------------------------------------------

Dëshira
Pi thot shoki shokit: Me bo met ra mu taku me naj magjistar qfar deshire i kishe lyp me ta plotsu.

I kisha thon me ma fal shkopin magjik – ja kthen shoki.


--------------------------------------------------------------------------------

Provimi
A e dha provimin?

Jo, rash.

S’pe t’ves a ra po a e dha provimin.


--------------------------------------------------------------------------------

Pushka ilire
Sa kushton qikjo pushk e vjeter – vet ni turist en ni shitore antike t’Shipnis.

30 milion lek – pi thot shitsi.

Fort shtrejt e paske bre – turisti.

Shka pe meNon ti, kjo pushk osht e kohes Pirros – pi thot shitsi.

Allahile, ku ka pas pushk athere?

Po bash për   qata osht e shtrejt.


--------------------------------------------------------------------------------

Pllumat

Pe folin dy plluma en tela te rrymes:

Besom qe nuk jom i martun – pi thot pllumi mashkell pllumejkes.

- E shka osht ajo unaz?

- Iiiii, ket unaz en kom e kom pi qe e bajsha posten.


--------------------------------------------------------------------------------

Dieta
Shkon ni skelet en ameltore edhe porosit ni torte.

Kamarieri e vet: A me shllag a pa shllag?

Normal qe pa shllag! A nuk pi sheh se jom tu majt diet a? – i thot skeleti.


--------------------------------------------------------------------------------

Porosia
Shkon ni skelet en kafe edhe porosit ni birr edhe ni trrulleks.

Po trrulleksi shka pet vyn? – e vet kamarieri.

Për mi fshi podin – i thot skeleti.


--------------------------------------------------------------------------------

Taksi
Ni skelet qysh osht tu hec nëpër qytet e sheh kerrin   e t’deknive edhe ja nis me piskat:

TAKSI! Për sa pem qon deri n’shpi.


--------------------------------------------------------------------------------

Dhomt
Shkojin ni qift pleq en restoran edhe plaki porosit biftek e plaka sup.

Mas ja i gjys ore edhe ni her porosisin, plaki sup e plaka biftek.

Po pse nuk I porositet en fillim dy supa e tash ju kisha pru biftekat - pe ju thot kamarieri.

Problemi osht qe i perdorim ni par dhom’ – i përgjigjen pleqt.


--------------------------------------------------------------------------------

Dashnia e vllaznive
Dy vllazen pe rrijin bashk kur vllavi vogel ja nis mu anku:

Aaa, nuk shtyhet jeta kshtu, spe kom nafakë....

Vllavi i madh: Mes u merzit e bohet mir. Ti e din qe jeten e jap për ty p.sh. mi pas dy kerre njonin ta jap ty, mi pas dy shpija njonen ta lo ty.

Vllavi i vogel: A mes e ki ni cigare?

Vllavi i madh: Viq dy t’fuNit em kan met e duhna mi rujt për veti.


--------------------------------------------------------------------------------

Shanca e bjondines

En ni kfiz special për bjondina jon 2000 pjesmarrse. Kur ti vjen rradha njones per mu përgjigj en pytjen sa bojin 3 herë 4 bjondina thot:

-         7.

-         Gabim! – i thot spikeri.

-         Edhe ni shans, edhe ni shans! – ja nisin me piskat bjondinat qera.

-         Mir, sa bojin 2 herë 4?

-         Bjondina pi thot: 6.

-         Gabim!

Apet bjondinat qera:

-         Edhe ni shans, edhe ni shans!

-         Mir, sa bojin 3 herë 3!

-         9 – përgjigjet bjondina.

-         Edhe ni shans edhe ni shans – ja nisin apet bjondinat.


--------------------------------------------------------------------------------

Sistemi i frymmarrjes
Shkon nji bjondinte doktorri me vokmena n’vesh.

Heki ato seNe pi veshve – i thot doktorri.

Bjondina: Jo, se nuk muj me jetu pa to.

Bohet nervoz doktorri edhe ja hek me zor e bjondina ja nis mes me marr frym.

Kur ti vNon vokmenat en vesh doktorri e Nin ni zo: merr frym, lsho frymen, merr frym, lsho frymen, merr frym, lsho frymen,...


--------------------------------------------------------------------------------

Sahati
Mixh, a mes di sa osht sahati?– pi vet ni fmi plakin.

Po, e di – i thot plaki.


--------------------------------------------------------------------------------

Hona
Do fmi pe shtyhen me fjel se qfar ngjyre ka hona.

Jo e sarit, jo e portkallt …

E shohin tu kalu ni pijanec edhe e vesin: T’i niri, qfar ngjyre ka hona?

A e para a e dyta? – ju thot pijaneci.


--------------------------------------------------------------------------------

Truni

Njoni pe don mi ndru trunin e vet edhe shkon en spital. Do kirurg i thojin: Viq dy lloje na kan met, tru t’shahistit edhe t’politikanit. I pari bon 500 euro e i dyti 50 euro.

Cili osht ma i ri?

I politikanit osht i paperdoren hiq.


--------------------------------------------------------------------------------

SeNet e hupne

Mirdita! A mani seNe t’hupne.

Jo, viq t’gjetne.


--------------------------------------------------------------------------------

Gruja me grip
Shka ki qe ji ra mazun – pi vet njoni shokin e vet.

Em ka dek gruja – pi thot ky tipi.

Pi shkafit.

Pi gripit.

Pi gripit? Le mer mes baj dert se I kalon.


--------------------------------------------------------------------------------

Paret e birres
Hin ni shoqni en kafiq edhe njoni pe thot:

Shka pe doni me pi, un paguj.

Krejt lypin birra perveq Hajdarit qe tha mu n’vaNt te birres ami paret.


--------------------------------------------------------------------------------

?

En trotuar ish kon mledh ni grumell njerz. Ni kalimtar pi vet njonin qaty ngat: Shka o ka bohet mer? Kalimtari: Nuk pi di bre. Qaj i fuNit qe e diti shkoj qe ja 20 minuta.


--------------------------------------------------------------------------------

Shkrimtart
Takohen dy shkrimtarë.

-         Shka pe shkrun kohve t’fuNit?

-         Jom ka e shkruj ditarin, koleg.

-         Po a? A mes je ardh te ajo dita qe mi pate marr nja 100 marka borxh.


--------------------------------------------------------------------------------

Hotel Tirana
En Hotel Tirana n’7 t’mengjesit e qojin ni mysafir pi gjumit puntort e hotelit.

-     Qu pi gjumit o jaran.

-         Nuk ju kom porosit me m’qu pi gjumit.- mysafiri.

-         Po qu se erdh vakti me honger mengjes e na duhet çarshafi i krevetit toN mi qit en tavolin t’restoranit.


--------------------------------------------------------------------------------

Nazmija e Avnija n’New York
Nazmija e Avnija shkojin en New York edhe e marrin banesen en katin 100. Dalin me ble dishka en qytet e tu hyp shkallve Nazmija i thot Avnis:

-         Kom me t’kallxu dishka.

-         Le n’katin e 70 - pi thot   Avnija.

Kur t’mrrijin n’katin e 70 Avnija i thot:

-         Fol.

-         I kom harru qilsat en vetsherbim.

Nisen me zhdryp teposht., Kur t’mrriji n’katin e 30 nazmija apet:

-         Kom me t’kallxu dishka.

-         Le m’kallxon kur t’zhdrrypim posht.

Kur t’dalin te hymja e baneses Avnija i thot Nazmis:

-         Kallxom tash shka deshte.

-         Kum bo hajgare.


--------------------------------------------------------------------------------

Fmijt e përbashkt
Fmijt e Avnis tu lujt dalin en aborr t’Nazmis e Avnis i vjen e keq e del te Nazmija:

-         M’fal se ishin kon hi fmijt e mi en aborr toNin me lujt.

-         S’ka gejle bre kujshi se... fmijt e tu jon edhe t’mit.Dy bjondina pi kqyrin ni film en televizor. Pa njo pa dy njona qohet e nal televizorin e i thot shoqes:

-         Pi nali pak se pe shkoj deri n’baj e nuk pe du me m’ik kurgjo.


--------------------------------------------------------------------------------

Polici dhe autobusi
Ni gru pi pret autobusin bashk me djalin e vet 6 vjeç, e ngat ksej grus edhe ni polic e pritke autobusin. Masi qe u vanu autobusi ky djali pi vet nonen e vet:

-         Pse u vanu autobusi?

-         Paj u bo pa la e shoferi viq shkoi mi la e kthehet fill.

Edhe pak djali i merziten tu prit e vet nonen:

-         Shka u bo hala s’erdh?

-         Qe se viq shkoj mi ndrru gumat e vjen? – u muNoke mi mashtrru kjo djalin.

Kur e Nivi polici e kapi nervoza e tha:

-         Ah nonen shoferit po a bash qetash gjeti mi la autobusin a ?


--------------------------------------------------------------------------------

Kasino
Dy shok dalin pi kasinos, njoni viq me brek e qetri cullak.

-         Viq ni saN ta praNoj, - i thot ky qe osht cullak – me tvertet pi din kohen kur duhesh mi nal ponten.


--------------------------------------------------------------------------------

Amerikani e shkau
Ishin kon tu fol ni amerikan edhe ni shka (serb). Amerikani pi thot:

-         N’ma kallxofsh ni rren me t’shpejt pe ti fali 10 dollar.

-         Un jom qan – pi thot shkau.

-         Hupe. Rren thash.


--------------------------------------------------------------------------------

Kontratat
Ni menaxher i Coca Cola-s shkon te papa edhe ja ofron 100.000 $ nese lutjen “Buken tonë të përditshme falna sot” mi kthy ne “Coca Cola-n tone të perditshme falna sot”.   Sekretari i Papes kurqysh nuk praNon, ky tipi ja rrit oferten en 200.000 $... 500.000 $ apet sekretari kundër. Dikur i thot:

-     Per 1.000.000 $ mes em ndrro.

-         Shef, kur na kalon kontrata me furren e bukes?


--------------------------------------------------------------------------------

Puntori i nëndetses
Dy t’burgosen pe bisedojin:

-         Për shka t’kan denu? – pe vet njoni.

-         Paj e kom thy ni dritare en pun.

-         Po a, e ku ki punu?

-         En nëndetse.


--------------------------------------------------------------------------------

Paret e njejta
-         Per shka t’shtin n’burg? – pi vet ni i burgosen shokin e dhomes.

-         Palidhje, en gjyq em than kishe shteti pe prodhojke pare si t’miat.


--------------------------------------------------------------------------------

Pederi
-         Naluni se ju vrasim – ju piskatshin polict do hejnave tu i njek po ata s’ju vNojshin veshin e viq ngajshin.

-         Naluni, bre pedera… - desh plesi njoni polic pi nervozes

Njoni nalet edhe ju thot shokve:

-         Ikni ju se mu m’pa.


--------------------------------------------------------------------------------

Xhepi
Njoni shkon cullak en kafe dhe kur t’vjen kamarieri edhe masi qe ta merr porosin nuk ja dan syt.

-         Shka mi ki hap syt? – e vet ky tipi cullak.

-         Jo viq pet kqyri ku muNesh mi pas paret.


--------------------------------------------------------------------------------

Marko Van Basten dhe polici shiptar
Shkon Leonardo di Caprio n’Shipni edhe tu hec neper Tiran bjen en   ni grop teper t’fell edhe lyp Nihm. Kalon ni polic edhe vet:

-         Kush osht bre?

-         Marko Van Basten.

-         30$ - i thot polici.

-         E pse bash 30.

-         Se 10$ osht dalja për person.


--------------------------------------------------------------------------------

Sajati te na...

Ni turist pi vet njonin:

-         Sa u bo sahati?

-         12 i nates.

-         Po a? MeNova mes u bo ma shum.

-         Valla te na nuk bohet ma shum se apet pi 1-shit ja nis.


--------------------------------------------------------------------------------

Denimi
Ni gjykats pi thot ni plakit:

-         Zotni je i denun 10 vjet.

-         Po un 88 i kam – ja nisi mu anku ky plaki.

-         Po mir de maj veq sa te jesh gjall se kur t’desish nuk t’majim mo.


--------------------------------------------------------------------------------

Sheji n’b*** dhe shokt e burrit
Burri pi thot grus vet:

-         Gru shum mir t’ka operu qaj kirurgi, ai sheji në b*** nuk osht ka t’dallohet mo?

-         Po mer e di. Krejt shokt tu qeshtu pem thojin.


--------------------------------------------------------------------------------

Polici
Ni polic i SHPK-s pi nal njonin e pi ngermohet:

-         O qorr a nuk pi sheh driten e kuqe n’semafor a?

-         Po mer burr po ty nuk t’pash.


--------------------------------------------------------------------------------

Supa dhe nona
Ni djal shaki ulet me honger buk me baben e vet. E kërkon supen e ja nisin mi qit syt lot pi supes nxet.

-         Pse pe kan? – pi thot baba i vet.

-         Mu kujtu nona e dekne.

Edhe baba i vet e kërkon supen e ja nisin mi qit syt lot.

-         Pse pe kan? – pi vet tash djali baben.

-         Mu kujtu nona jote se çfar kupili ma ka lon.


--------------------------------------------------------------------------------

Napoloni dhe studenti
Njoni hin en provim edhe e vet profesori:

-         Qysh e ka pas emnin mreti ma i suksesshëm francez?

-         Nuk e di – i përgjigjet studenti.

-         Napolon Bonaparta – profesori.

Studenti niset me dal jasht.

-         Kah ja ki msy – e vet profesori.

-         M’fal se meNova qe pi thirr kandidatin qeter.


--------------------------------------------------------------------------------

Shatorri
Ni qift del en piknik edhe naten flejin en shatorr. N’gjys t’nates e qon gruja burrin dhe pi thot:

-         Kqyr tenelt shka pe sheh?

-         Pi shoh honen, yjet...

-         Mer trrullan a nuk pi sheh qe na kan vjedh shatorrin a?!


--------------------------------------------------------------------------------

Bukt e ftofta
Shkon ni fmij me ble buk edhe pi vet furraxhin:

-         A keni buk bajat?

-         Po.

-         E pse nuk pi gjuni?


--------------------------------------------------------------------------------

Nazmija e Avnija n’korze
Ishin kon Nazmija e Avnija edhe përnat dilshin n’korze. Ni dit bike shi edhe vendosen mi bo korzen en shpi. Ja nisin me shetit her kNej her aNej. Tu shetit Nazmija pe ja lidh shuplak Avnis. Bohet nervoz Avnija:

-         O biri i k***** , po shka t’bona qe ma hine?

I kthehet Nazmija:

-         A nuk pi sheh ton ky milet tu shetit a? Mes shaj palidhje se e han edhe qetren.


--------------------------------------------------------------------------------

Mullungat dhe shpija
Ni pijanec e nal njonin n’rrug edhe pi vet:

-         Sa mullunga i kom en kry?

-         Pesë – i thot kalimtari.

-         Eh, d.m.th. edhe tre bandera i kom edhe mrriva n’shpi.


--------------------------------------------------------------------------------

Me komfor dhe pa komfor

Ni turist shkon mi marr ni dhom me qira edhe e vet ni puntore t’re qe punojke aty:

-         Qfar dallimi ka dhoma me komfor dhe pa komfor.

-         Ne dhomat pa komfor shërben gjyshja jeme – i përgjigjet puntorja.


--------------------------------------------------------------------------------

Marrveshja
N’autobus hijin tre hejna edhe thojin:

-         Tash kena me ju marr paret edhe me ju dhunu.

Kur shka me pa, krejt plaka autobusi.

Ni hajn qeter thot:

-         Jo, viq paret pi marrim.

-         NUK E PATEM QESHTU MARRVESHJEN – piskaten plakat.


--------------------------------------------------------------------------------

25-50

Goni kthehet pi shkolles i përgjaken.

-         A apet koket rreh a?

-         Po, me Ardianin.   50

-         A t’kom thon me nxheh deri n’50 para se mu përla? – I thot nona e vet.

-         Po, po Ardianit nona e vet i kish pas thon me nxheh deri n’25.


--------------------------------------------------------------------------------

Mosha e gjyshes
-     Gjyshe sa vjet i ki? – e vet mesa gjyshen.

-         Valla qaq shum mu kan bo sa nuk i di mo?

-         Po pse nuk pi kqyl n’blek, se n’blekt e mija shklun pi tli vjeqe deli n’katel.


--------------------------------------------------------------------------------

Puntort
-     Sa puntor punojin en sipërmarrjen e juj? – e vet polici financiar shefin e sipërmarrjes.

-         Viq ni e katerta – përgjigjet shefi.


--------------------------------------------------------------------------------

Lindja
-     Kom Ni qe kishe lind?

-         Qik a?

-         Jo.

-         Djal?

-         Ja qëllove.


--------------------------------------------------------------------------------

Malazezt dhe gurt

Para dyqiN vjete ankohen malazezt te mreti i tyne se pe ju marrin boshnjakt gur.

-         S’ka gejle se kemi boll gur.

Mas ni kohe apet pe ankohen malazezt:

-         Boshnjakt se kan meNen me na lon asni guri?

-         Po shka pe ju vyjin gurt vlla? – i vet mreti.

-         O s’pe na vyjin gurt po e kemi dertin qe me bo dal toka kush ka mi punu?


--------------------------------------------------------------------------------

Nazmija e Avnija n’kinema
Shkojin Nazmija e Avnija mi kqyr ni film en kinema. Diku ka mesi i filmit dalin dy vet tu bo gara me kerre e Nazmija e Avnija lidhen me ka 100 € se a kan me bo ndeshje a jo?

Nejse, aktort bojin ndeshje edhe Avnija ja jep paret Nazmis, po kur t’maron filmi, tu dal jasht Nazmija i thot Avnis:

-         Merri paret, se nuk pe muj me t’i marr se e kom pa ket film edhe ni her ma përpara.

-         Aiiii, edhe un e kom pa dy her ma përpara po meNova qe nuk e bojin apet ket budalliki.


--------------------------------------------------------------------------------

Mali i Zi dhe   lufta me Kinen
Mlidhet Gjukanoviçi (kryetari i Malit t’Zi) me gjeneralat e vet edhe e shqyrtojin mnyren qysh mi pushtu Kinen edhe lyp mi kallxu ku posht Kina. Ni gjeneral e merr harten edhe ja nin tak tak tak tak ja kallxn kufijt e Kines.

-         Uha, po e madhe koka. Mir, sa banor i ka? – thot Gjukanoviçi.

-         1 miliard.

-         Qyqy, po qysh ja bojim hallit mi varros ton ata njerz?


--------------------------------------------------------------------------------

Mali i zi VS China
Bohet qysh bohet edhe Mali i Zi i shpall luft Kines. Mlidhet Xiang Xemini(kryetari i Kines) me gjeneralat e vet edhe ju thot „ Ku osht mer ky far Mali i Zi“ Ni gjeneral e merr harten edhe pe ja kallxon ni pik t’vogel n’hart.

-         Sa banor i ka?

-         600.000

-         Qoni ja dy mahall – urdhnon kryetari.


--------------------------------------------------------------------------------

Lufta me Ameriken
Mali i Zi bjen en gjendje t’keqe ekonomike edhe mlidhet parlamenti për mi diskutu ket pun. Njoni qohet e thot:

-         Pi shpallim luft Amerikes, ata na pushtojin e masnej na japin Nihma.

-         E shka me bo mi pushtu na ata? – deputeti qeter.


--------------------------------------------------------------------------------

Lutja
Bjen en guj ni malazez edhe ja nis mu lut. Kalon njoni edhe e vet:

-         Shka ki mer qe pi lutesh zotit?

-         Qfar t’lutni mer, pi falenderona qe nuk e ka bo Malin e Zi t’rrafsht?

-         E pse?

-         At’her ishim duht mi punu token.


--------------------------------------------------------------------------------

Tenkat e Shipnis

Mlidhet parlamenti i Shipnis për me vendos qysh mi Nihmu luften e UçK-s edhe ni deputet qohet e thot:

-         Pe ju japim ni tenk.

Qohet qetri e thot:

-         Masi qe na nuk jemi ne luft pe ju japim te dyjat.


--------------------------------------------------------------------------------

Dilli
-     Qfar t’mire kemi pi Diellit? – bon pytje profesori i gjeografis.

Qohet njoni edhe thot:

-         N’t’vërtet kurrfar t’mire s’kemi pi Diellit se naten nuk bon drit e diten kshtu-ashtu osht drit.


--------------------------------------------------------------------------------

Malazezi dhe paret

Ni malazez Nin qe n’Amerik fitohen paret viq me shetit rrugve, fluturojin paret. Sa t’shkon n’Amerik e sheh ni kese me pare n’tok po duhet mu ul për mi marr edhe meNohet mir e thot:

-         Se kom meNen me ja nis punen pi dites parë.


--------------------------------------------------------------------------------

Gabimi
-         A osht e vërtet qe djali jyt me ni shkelm e ka rrxu lisin?

-         Po, se e ka shkel pedalin e gazit tu meNu qe ka shkel kushnicen.


--------------------------------------------------------------------------------

Patlixhonat
Shkon ni djal i vogel te pemshitsi edhe i thot:

-         Ami 5 kg patlixhona po ami t,vogjel se nuk muj me bajt roN.


--------------------------------------------------------------------------------

Profesioni (Alfabeti)

Gjykatsi e vet të pandehurin:

-         Gjykatsi: Qfar profesioni ki?

-         I pandehuri: Jom analfabet?

-         Gjykatsi: Mir, thuje alfabetin.


--------------------------------------------------------------------------------

Gjyshi
Njoni thot:

-         Gjyshi m’ka thon mes me shku nëpër klube t’striptizit se ka seNuk bon mi pa?

-         Qyqy! E shka kokan seNet qe nuk bon mi pa? – habiten shokt.

-         Gjyshin.


--------------------------------------------------------------------------------

Japan me zor
Pe folin dy djem:

-         A mes je japan?

-         Jo, nuk jom.

-         A je i sigurt?

-         Po.

-         E mes e ki prejardhjen japane?

-         O jo kut t’thom.

-         Nashta je pak?

-         Mir, a pe thut ti. Japan jom.

-         E pse nuk i ki syt e ngrehen.


--------------------------------------------------------------------------------

Sahati n’New York
En New York e vesin njonin:

-         A pe don me ble sahat?

-         Po, çfare? – i vet ky tipi I interesun.

-         Shshshsht, se ai hala e ka n’dor.


--------------------------------------------------------------------------------

Plaçkitsi

En 12 t’nates bon telefoni en stacion t’policis edhe Nihet ni zo i femnes:

-         Em ka hi ni person i panjoher n’banes, ju kisha lut me ardh mi marr nesër ka ora 10.


--------------------------------------------------------------------------------

Qeli me flok
Ni mjek thirr en stacion t’policis edhe ju thot:

-         Ni budall i rrezikshem u ik pi spitalit.

-         Po a? Qysh doket?

-         Osht qel, i ka flokt e gat.

-         Qysh muNet mu kon qel edhe mi pas flokt e gat? – bohet nervoz polici.

-         Po a t’thash qe osht budall.


--------------------------------------------------------------------------------

Jastyki

Dy budall pe bohen gati me flejt edhe njoni pi merr ni cev.

-         Po cevi shka pe t’vyn.

-         Për mi qit kryt?

-         A nuk e ki pak fort a?

-         Po mes mi pas mush me pamuk un ma heret.


--------------------------------------------------------------------------------

E keshnja
Ni budall keshke sa mujke edhe qatypari pi kalon ni koleg:

-         Shka ki qe pe kesh kaq shum?

-         O mu kujtu ni shtos qe nuk e kom dit.


--------------------------------------------------------------------------------

Drita dhe ndërtesa

Dy budall dojshin me hyp en ni ndërtes t’nelt po kurqysh nuk mujshin. Njoni thot:

-         Pi lshoj driten e litrikit un e ti kapu per drit e hyp.

-         Po a? E me bo mi nal ti litrikin ku mu majt un?!


--------------------------------------------------------------------------------

Jo fer
Ni budall e vet shokin e vet:

-         Shka kam ne grusht?

-         Mickojë.

-         Jo.

-         Mizë.

-         Apet nuk ja qëllove.

-         Ani pra koka qan.

-         Aiii, a e pa a? – nervozohet budalla.


--------------------------------------------------------------------------------

Uji i Bazenit
Ni budall pin pak uj n’bazen edhe i thot budalles qeter:

-         Hiq i omel ky uji i bazenit, boll çudi, pak ma heret ja qita ni kokerr sheqer.

-         Po nuk u omelzu nashta qe nuk e ki përzi. – ja priti budalla qeter.


--------------------------------------------------------------------------------

Piloti i arratisur
Pe kalon ni aeroplan i mushen spic njerz përmi spital t’budallve edhe piloti pe ja nis me kesh me t’madhe.

-         Shka ka me kesh? – e vet pilotin stjuardesa.

-         Pe keshi kur pi shoh ton ata njerz jun mledh viq pse jom ik unë.


--------------------------------------------------------------------------------

Mosha
Ni plak milioner 70 vjeqe maryohet me ni qik t’re 18 vjeqe.

-         Qysh mujte mu martu me ni qik t’re edhe kaq t’bukur? – e vet ni shok i veti.

-         Po un nuk jom budall mi pranu qe i kom 70 vjeqe po i thash qe jom i smut edhe i kom 90 vjeqe.


--------------------------------------------------------------------------------

“Thënie kriminele”
Thënie kriminele: “Kom me ti nxerr krejt dhomt pi gojes e viq njo kom me ta lon, viq sa për me t,dhimt“


--------------------------------------------------------------------------------

Tema
Ajo: A m’don?

Ai: Po.

Ajo: A m’merr pra për gru?

Ai: Nal mes e ndrro temen.


--------------------------------------------------------------------------------

Puthja e parë
-         Nëse un jom femna jote e parë ku pe din me puth kaq mir? – e vet njone dashnorin e ri.

-         E nese un jom i pari për ty ku pi din qe pe puthshna mir?


--------------------------------------------------------------------------------

Martesa dhe autobusi
Pi sheh Nazmija Avnin n’rrug t’nalen edhe pi vet:

-     A u martove ma n’fuNt a?

-         Jo valla hala.

-         Mir e shka je tu prit?

-         Autobusin.


--------------------------------------------------------------------------------

Gruja binjake

Njoni pi thot shokit t’vet:

-         Gruja jeme osht binjake.

-         Po a? E qysh pi dallon se koN e ki gru.

-         Po binjaki i vet ka mjekerr.


--------------------------------------------------------------------------------

Burri
Dy shoqe qe s’ishin taku moti pe folin:

-         Shum ma i mir pe tu dok’ka burri me tesha t’reja.

-         Jo nuk jon teshat e reja po osht burri jam i ri.


--------------------------------------------------------------------------------

Kush? Un a?
-         Ku jeton? – pi vet nënpunsi palen.

-         Kush? Un a?

-         Po.

-         N’Bllok t’Ri.

-         Shka punon?

-         Kush? Un a?

-         Po.

-         Korril.

-         Sa vjeq je?

-         Kush? Un a?

-         Jo un? – i ples mo dikur mulloni nënpunsit.

-         Paj s’ti kisha jap ma shum se 40.


--------------------------------------------------------------------------------

Drini
Pe folin dy vet:

-         Qysh e ki emnin?

-         Drin.

-         Si lumi a?

-         Po po nuk jom ai.


--------------------------------------------------------------------------------

Niri n’shatorr
Ni msuse pi pisket nxansit:

-         T’kom thon mi vizatu shatorrin edhe nirin?

-         Po se msuse.

-         E ku osht niri?

-         Aha, n’shatorr msuse.


--------------------------------------------------------------------------------

Profesioni ma i lasht
Katër shok pe bojin fjel se kush e ka profesionin ma t’vjeter. Doktorri thot:

-         Niri i pare u kon hazreti Adami, ja kan marr ni bri atij edhe e kan bo hazreti Haven. A nuk osht intervenim kirugjik a?

-         Jo, jo – arkitekti – puna e parë u kon krijimi i Tokes.

-         Para se mu kriju Toka dikush e ka dhon iden mi largu pi kaosit – tha filozofi.

-         Pritni, pritni. E kush e ka bo at kaos? – thot politikani.


--------------------------------------------------------------------------------

Dhondrri kursys
Gruja pi thot burrit t’vet tamashqar:

-         Burr, qika hini n’dhom t’veten me ni djal, e kan nal driten edhe ju ka ul n’prehen en karrik…

-         Qky dhonderr pe mu përshtatka, edhe pi kursejka rrymen edhe pi përdorka viq ni karrik.


--------------------------------------------------------------------------------

Mishi i dhomve

Ni skelet shkon te stomatologi edhe pi vet:

-         Ames e kom naj dhom t’prishen?

-         Jo. Po pem doket qe tu ka smu mishi.


--------------------------------------------------------------------------------

Xhemperi
Ni skelet deshti me ble xhemper.

-         A pi don me lesh t’but a t’fort? – e vet shitsi.

-         Jo, ama me t’but se i forti pe ma grrith lekuren.


--------------------------------------------------------------------------------

E lanja dhe mytja
Roja i lumit e sheh njoni tu la en ni pjes qe osht e nalune lamja.

-         A nuk pi sheh tabelen qe nalohet e lanja n’ket vaN a?

-         Po, po un s’jom ka lana po jom ka mytna.

-         Eh, kjo osht muhabet qeter. M’fal qe t’pengova.


--------------------------------------------------------------------------------

Vorrimi
-         U dek Ibrahimi. A pe vjen n’vorrim? – pi vet Nazmija Avnin.

-     Valla duhet me shku se mes mi shku nuk em vjen as ai mu.


--------------------------------------------------------------------------------

Pulat dhe kujshija
Ni katuNar masi t’kthehet n’shpi pi pazarit pi vet ni kujshi:

-         Shka bleve mer?

-         Pula, speca, patlixhona…

-         E sa pula i bleve?

-         Na qëllofsh t’i fali te dyjat.

MeNon pak kujshija edhe i thot:

-         TRI !!!


--------------------------------------------------------------------------------

Kuajt
Dy shok t’ngusht e blejin ka ni kali po nuk dijin kurqysh mi dallu kshtu qe njonija pren jelat po s’shkon java i rriten jelat apet, qetri ja pren bishtin po edhe bishti i rritet shpejt. S’dishin shka me bo, dikur njoni thot :

-         Pi masim e pi kqyrim cili osht ma i roN, edhe masnej i dallojim.

Tu bo gati mi mat njoni pi tyne thot:

-         S’paskem hiq nevoj mi mat, se kali i bardhe koka ma i trash se kali i zi.


--------------------------------------------------------------------------------

Lindja n’spital

-         Ku je le? – e vesin njoni.

-         En spital?

-         Mo bre. E shka pate?


--------------------------------------------------------------------------------

Bankieri i ri
Hin ni budall me punu n’bank arkatar, e për mi provu a e din ket pun a jo ja japin 100€ mi nxheh. I nxhen deri n’58 edhe i len paret përmi tavolin.

-         Shka u bo? – pi vet ni kolege.

-         Po, masi qe deri qetu jon tamon edhe deri n’fuNt jon.


--------------------------------------------------------------------------------

Letra

-         Kujne pi shkrun leter? – e vet arsimtari nxansin budall.

-         Vetit.

-         E shka pe shkrun n’leter.

-         Nuk e di se hala se kom marr.100


--------------------------------------------------------------------------------

Data
-         Qfar date osht sot?

-         Kqyre n’gazeten qe e ki n’dor.

-         Nuk ja vlen se osht e djeshit.


--------------------------------------------------------------------------------

Ora e vjedhjes ...

Shkon njoni n’stacion t’policis edhe deklaron:

-         Ma kan vjedh kuleten...

-         E kur ta kan vjedh?

-         Nuk e di se ma vjedhen edhe sahatin.


--------------------------------------------------------------------------------

Baskijat

Ni puntor budall ngulke baskija en ni ndërtes.

-         Po pse kaq shum baskija pe gjun en tok? – e vet kryepuntori.

-         Paj shumica e kishin kryt en onen e kundërt.


--------------------------------------------------------------------------------

... kur t’sosen bohen 10€...

Shkon njoni n’autopjes edhe pi vet shitsin:

-         A keni kërrpa për xhoma t’kerreve?

-         Po.

-         Sa kushtojin?

-         15€.

-         Po tri dugoj ma posht pe bojshin ka 10€.

-         E pse nuk pe shkon mi ble atje?

-         Po ju kishin sos.

-         Mir edhe neve kur t’na sosen i bojim 10€.

-         Ani pra dokna kur t’ju sosen.


--------------------------------------------------------------------------------

Tabllat

Thirr njoni n’polici edhe pe ju thot:

-         Ma vjedhen kerrin para shpis…

-         A mes i pa hejnat, qysh doken..?

-         Jo , po për fat ju morra numrin e tabllave.


--------------------------------------------------------------------------------

Vena
Shkon njoni n’restoran edhe porosity ni litër ven.

-         A t’bardh a t’zez? – e vet kamarieri.

-         S’ka ransi se jom i verbt.


--------------------------------------------------------------------------------

Vetmija e burrit
-         Zonjë, a muNesh me na tregu a ka fol najher burri juj vet me veti? – e vet neuropsikiatri grun e pacientit.

-         Nuk e di, se kurr nuk m’ka ra me kon me burrin kur u kon vetem.


--------------------------------------------------------------------------------

Sheji
Dy budall shkojin me zon peshqi edhe kan shum fat n’peshkim. Qysh jon tu peshku njoni qohet edhe kcen n’det edhe mas 20 sekondave apet del.

-         Shka deshte mër qe kceve?

-         Kceva e e bona ni X nër anije qe kur t’vijim nesër me dit mu orientu.

-         Po a e din qe nesër kena me ardh me anije qeter?! – ja kthen budalla qeter.


--------------------------------------------------------------------------------

Qeni analfabet
Ni budall e vet ni koleg i veti:

-         Shka je ka rrin mërzitshëm?

-         Em hupi qeni.

-         Pse nuk pi qet n’gazet? - muNohet mi nihmu kolega.

-         Nuk ja vlen se e kom qenin analfabet.


--------------------------------------------------------------------------------

Fija e qibritit

-         Kjo fije e qibritit kurqysh nuk pe dhezet.

-         E pse?

-         Nuk e di, po ma heret dhezi me t’paren.


--------------------------------------------------------------------------------

Dallimi
Njoni don me ja jap djalit t’vet ni leter mi postu edhe e vet për siguri:

-         A e din dallimin e postes me kontejner?

-         Jo.

-         Ani pra nuk pe ta jap letren mi qu n’post.


--------------------------------------------------------------------------------

Telefoni dhe vesht

Shkon ni dit boshnjaki n’pun me zavoja n’vesh. E shohin kolegt e s’ju rrihet pa e vet:

-         Shka ti gjet vesht?

-         Kurgjo mer, qysh kesh tu hekuros boni telefoni e e kapa hitin n’vaNt t’telefonit e ...

-         Po veshin qeter?

-         E thirra Ndihmen e parë.


--------------------------------------------------------------------------------

Kryt e boshnjakit
Bjen ni boshnjak pi katit t’10 me kry n’tok edhe pshton. I thojin gazetart:

-         Qysh osht e mundshme, a muNesh mi përsërit?

-         Po, viq nese m’garantoni qe apet bij me kry.


--------------------------------------------------------------------------------

Veshi
Ni mjeshtrit tu punu n’skele n’kat t’5-t ja kpusin pahiri veshin me motor-sharr edhe i bjen veshi posht.

-         Kqyrmani veshin qaty bre mes e kom? – ju thot puntorve qe ishin posht.

Hallakat, hallakat, dikur njoni e gjon ni vesh edhe i thot:

-         A mes osht qky?

-         Jo mer i jemi e ka pas edhe lapsin. – përgjigjet puntori.


--------------------------------------------------------------------------------

Kabrioleti
Dy budall dalin pi kerrit edhe masi qe i mshelin dyrt njoni thot:

-         Kuku na meten qilsat mreNa.

-         Pi thejim xhomen. – thot budalla qeter.

-         Jo mer.

-         Ani pra bon dishka ma shpejt se na ka met tavani i kabrioletit qel e osht ka don me ja nis shi.


--------------------------------------------------------------------------------

Deshira e budalles
I denojin tre vet me ka 20 vjet burg po para se m shti n’burg i vesin se qfar dëshire pe kan qef me ju plotsu. I pari lyp me ja qu ni gru n’burg, i dyti lyp me ja pru ni telefon   e i treti qe ish budall e lyp ni cigare.

Shkojin qysh shkojin 20 vjet edhe i pari shkon n’shpi me ja 10 fmij, i dyti shkonme 1.000.000 $ se ka kry pun me telefon sa u kon n’burg e i treti sa t’del n’rrug e vet njonin:

-         A mes ki shkreps?


--------------------------------------------------------------------------------

Fija e mir
Ni budall e merr ni fije t’qibritit, nuk muNet mi dhez edhe e hup, e merr edhe njo qeter po as ata nuk muNet mi dhez, kur ta merr t’treten i dhez:

-         Qekjo koka e mir - meNon budalla – qeta pi ruj.


--------------------------------------------------------------------------------

Nënshkrimi
Ni budallic shkon n’hotel edhe n’librin qe u duhke me nënshkru e shkrun ni “O”.

-         E pse nuk pi bon shejin „+“? – e vet recepcionisti.

-         Paj deri von qashtu e kom bo, po masi qe jom çkunorzu e kom marr apet mbiemnin e babes.


--------------------------------------------------------------------------------

Deshira e manjakit
Disa njerz t’egjër i zojin tre vet. Vjen kryesori i t’egjrive edhe pe jup urdhen:

-         Rjepni edhe me lekurat e tyne boni tupana po mas pari plotsojuni ka ni dëshir.

Ja plotsojn t’parit deshiren edhe ja rjepin lekuren, edhe t’dytit qashtu e i treti si deshir t’fuNit e lyp me ja pru ni thik. E merr thiken edhe pe ja nis mi rjep lekuren e vet krejt edhe ju thot:

-         Qetash hajde boni tupani me lekur t’temen.


--------------------------------------------------------------------------------

Plani
E bojin dy budall planin qysh mi thy banken.

-         Maspari e thejim deren, e mysim rojen edhe i marrim paret.

Kur shkojin te banka e shohin deren e qelne edhe s’ka roje.

-         Aaaa, apet na dështoi plani.


--------------------------------------------------------------------------------

Plani për pushim
Ni familje pi bon plan ku me shku për pushime verore...

-         Un isha shku diku ku s’jom kon kurr – thot djali.

-         Shum kallaj, shko te frizeri i grave – e kshillon baba.


--------------------------------------------------------------------------------

Datat ma t’randsishme
Dy datat ma t’njoftne n’historin e njerzimit:

-         Me 1641 p.e.s. egjiptiant e kan zbulu sholen e WC-s .

-         E me 1741 t’eres son francezt ja kan qel ni vrim.


--------------------------------------------------------------------------------

Apet ... a?
Mas luftes atomik pshtojin viq dy majmuna burr e gru. Del gruja me gjet ushqim edhe nuk gjon kurgjo përveq ni molle. Kur t’kthehet me moll n’dor esheh majmuni qeter edhe i thot:

-         A apet pi fillimit me ja nis a?


--------------------------------------------------------------------------------

Kolega dhe romani
Ni shkrimtar e rujke kufomen e koleges vet edhe thot vet me veti:

-         Eeee, i ngrati, me pas jetu viq edhe 10 dit kish mujt mi lexu librin tam ma t’ri.


--------------------------------------------------------------------------------

Shkrimi dhe leximi
E praNojin njonin n’pun si bërlogxhi edhe para se me ja nis punes e vesin:

-         A din shkrim e lexim?

-         Shkrim po, lexim jo.

-         Ani shkruje emnin toN.

E merr fleten edhe shkrun dishka qe as dreqi s’muNet mi lexu.

-         Qe u kry – ju thot ky tipi.

-         Po shka dreqin shkruve kshtu?

-         Un ju thash qe di viq me shkru e jo me lexu.


--------------------------------------------------------------------------------

“Kapitali” dhe letrat e WC-s

-         Qysh osht e muNshme qe kurku mes me pas letra t’WC-s? A mes osht naj ligj i ri i ekonomis?

-         Merre librin “Kapitali” t’Marksit edhe muNesh mi gjet përgjigjen – i thot ni shok i veti.

-         Ah mi pas “Kapitalin” nuk kisha pas nevoj për letra t’WC-s.


--------------------------------------------------------------------------------

Perika

Takohen dy shoqe:

-         Uuu qyqe. Shka ju ki bo flokve, pet doken si perik.

-         Po perik osht.

-         Po a, kurr s’kisha thon.


--------------------------------------------------------------------------------

Shkrepsa antike
Dy pensionista s’kishin shkrepsa mi dhez cigaret, shka me bo, dikur njoni thot:

-         Merre ni guri e mshoma n’kry, kur t’m’çesin syt xixa ti dheze cigaren e un e dhezi pi teje.


--------------------------------------------------------------------------------

Menyja
En ni restoran pe vet myshterija:

-         Shka kenin për drek.

-         Viq ni moment – i thot kamarieri.

-         Ani bjermi dy momenta edhe ni jogurt.


--------------------------------------------------------------------------------

Njerzt ma jet’gjat

Ni gazetar Nin qe en ni katuN banort jetojin shum gat edhe shkon n’qat katuN edhe e sheh ni plak tu kajt edhe i thot:-         Sa vjeq je?

-         150.

-         E pse pe kan?

-         M’diq   gjyshi.


--------------------------------------------------------------------------------

Nastradini dhe kazani i kujshis
E merr Nastradini ni kazan huva te kujshija edhe kur t’ja kthen ja kthen me ni kusi n’ta.

-         Po shka osht ky saN? – pi thot kujshija Nastradinit.

-         E lindi kazani – i thot Nastradini.

Mas ni kohe Nastradini apet jua merr kazanin po nuk ja kthen mo. Bohet nervoz kujshija edhe shkon me ja lyp po Nastradini i thot:

-         Mes u mërzit se u dek kazani.

-         Qysh mër des kazani? – i thot kujshija.

-         Po qysh ta kojti me besu qe ka lind kusi kazani duhesh me besu edhe qe u dek.


--------------------------------------------------------------------------------

50€

Gjykatsi pi thot t’pandehurit:

-         Për 50€ pate zemer mi vra gjyshen toNe a?

-         Aiii, 50 ktu 50 aty ... dikur bohesh i pasunik.


--------------------------------------------------------------------------------

Televizioni
Ni budall e blen ni televizion edhe diten e par e sheh ni loj t’futbollit. Diten e dyt e sheh ni ndeshje t’ragbit edhe pi thirr servisin e televizionave edhe pi thot:

-         M’ka del televizioni i prisht.

-         E pse?

-         Paj dje topi dilke i rrumullakt e sot pe del si vo.


--------------------------------------------------------------------------------

... shihet ma mir.

Ish kon njoni tu u myt en uj edhe ni malazez rrike e e kqyrke, kalon njoni edhe i thot:

-         Qysh nuk pet vjen marre, niri pe mytet e ti pe rrin pi kqyr ktu?

-         Iiii, mir e ki. Hajde t’hypim qatje nelt se shihet ma mir.

                                                      Qeji i kamilices

-         Qysh bon malazezi qaj t’kamilices?

-         Shtrihet n’fush ku ka lula t’kamilices edhe pret me ra shi.


--------------------------------------------------------------------------------

Vijat e rruges
Malazezt edhe boshnjakt vendosin mi ndërtu ni rrug bashk edhe malazezt thojin:-         Ju boshnjakt boni rrugen e na pi bojim vijat.

Kur ta marojin rrugen boshnjakt, malazezt i bojin do vija edhe e shkrujin „E kshtu me rradh“.


--------------------------------------------------------------------------------

Drejtori i burgit
Roja i burgit i thot ni t’burgosnit:

-         Nesër du mi pas ktuhen vizllim se vjen drejtori.

-         Qyqy, edhe ata e zun tu vjedh a?!


--------------------------------------------------------------------------------

Mollat
Ni budall hyp en ni moll edhe ja nis mi honger mollat. E sheh i zoti i molles edhe ja nis mi rre:

-         Mo mes e rrej se osht budall – i thot njoni.

-         Mu kon budall ish hyp en lis e jo n’moll.


--------------------------------------------------------------------------------

Shfrytzimi
Lidhen boshnjakt edhe serbt kush pi shfrytzon ma shum seNet e njoni qetrit. Bon dishka njoni bon dishka qetri dikur serbt e ndërtojin ni ur me kalu me pare përmi ni lum en Bosnje edhe vendosin me ju kallxu krejt botes qe qysh pi shfrytzojin pasunit e Bosnjes. Vijin disa perfaqsus t’BE-s për mi pa qysh pe shfrytzohet Bosnja pi serbve. Kur t’shkojin te ura i shohin do boshnjak tu zon peshqi pi ures.


--------------------------------------------------------------------------------

Shpallja
Ni polic pe kalon ka ni bander ku e kishin pas nxhit ni shpallje për banes me qira edhe ja nis me cakat n’bander po kërkush si silke. Kalon ni polic qeter bash qat’here edhe pi thot:

-         Ha, shka pe pret?

-         Qe bre nuk pe ma qelin deren bre?

E qon kryt tenelt e sheh driten en bander t’dhezne e i thot:

-         Eh t’poshtrit aty jon se e pasken driten dhezt.


--------------------------------------------------------------------------------

Msimi
-         Kur u ndërtu qkjo ur? – e vet djali baben.

-         Nuk e di – i thot baba.

-         E kur u themelu qyteti jon?

-         Nuk e di.

-         Bab a mes pet pengon qe pet ves qekaq shum?

-         Jo pasha baben se viq qështu muNesh me msu najsaN.


--------------------------------------------------------------------------------

Drita
Ni qift budall bijin me flejt edhe vet gruja burrin:

-         A e nale driten?

E dhez shkrepsen burri edhe e kqyr llampen e i thot grus:

-         Mej budallic po ti vet e paske pas nal.


--------------------------------------------------------------------------------

Pijaneci i kosoves
Ni pijanecit pi Kosoves do doktorr pi Shipnis tu muNu mi largu pi rakis i thojin:

-         A e din qe n’Shipni për çdop vjet desin ka 10.000 vet pi rakis?

-         Ku pe ma Nin, un jom pi Kosoves.Binart dhe „lifti“

Dy shok t’pin hecin nëpër binar edhe njoni thot:

-         Qto shkall nuk pasken fuN.

-         Le se qe osht ka vjen lifti.


--------------------------------------------------------------------------------

Ma mir noti se anglishtja

Ni amerikan dojke mu myt en Radoniq edhe piskatke:

-         Help, help...

Kalon njoni qaty e i thot:

-         E mër djal ma mir me pas msu me notu se me msu anglisht.


--------------------------------------------------------------------------------

Zoti
Ni budalles qe ju dok’ke vetja Zot i thot psikiatri:

-         Kallxomi edhe ni her krejt seNet pi fillimit.

-         N’fillim e krijova Token e qiellin ...


--------------------------------------------------------------------------------

Fjalija

Arsimtarja i thot nxansit:

-         Qysh bon fjalija “kali tërheq karoocen“ n’kohen urdhërore?

-         Ai shum kallaj – i thot nxansi – “hajt gjog”.


--------------------------------------------------------------------------------

Zonat
-         Doktor e kom ni problem, pe Nij zona e nuk pe shoh kurgjo – pi thot pacienti psikiatrit.

-         E kur pet ndodh kjo?

-         Sa her qe pe foli me telefon.


--------------------------------------------------------------------------------

Sekreti
I testojin ni amerikan, ni Italian edhe ni shiptar se kush pi man sekretin ma shum. Amerikani duron ni orë edhe e kallxon sekretin. Italiani duron krejt diten po apet ma n’fuNt kallxon. I vjen rradha shiptarit edhe ja nisin mi tortutu, ni dit, dy dit, po shiptari apet s’kallxon. E qojin me ni qeli edhe mas nja 5-6 ore e Nijin ni zhurm. Kur t’afrohen mi ngu shka pe thot e shohin tu i ra zidit me kry e tu thon:

-         Kujtohu o budall se kan me t’vra.


--------------------------------------------------------------------------------

Shfrytzimi i rastit

Don njoni mi zon ni femen edhe ni shok i veti i thot:

-         Pe shkojim n’kafiq edhe un e nali driten e ti shfrytzo rastin …

Shkojin n’kafiq edhe ky tipi e nal driten edhe e dhez mas ni kohe e i thot shokit:

-         A e shfrytzove rastin?

-         Po.

-         E shka i bone.

-         Ja piva pijen.


--------------------------------------------------------------------------------

Pasqyrja
Ni polic i SHPK-s e nal njonin me kerr edhe ja lyp patentin:

-         Se kom - i thot shoferi.

-         Ama letërnjoftimin – i thot polici.

-         Nuk e kom.

-         Po shka ki pra ti?

-         Viq pasqyren.

-         Ama ta shoh.

E merr pasqyren polici e kqyr e i thot:

-         Aiii koleg, m’fal se nuk t’nxhofta.


--------------------------------------------------------------------------------

                                                    Djali dhe cakatja

-         Aaaa mër djal krejt budall je, s’pe sa me thon ... nashta sa qky dru – edhe cakat en tavolin disa her për me ja vërtetu fjelt e veta.

-         Osht ka cakat dikush n’der – i thot djali – mes u qo se un e qeli.


--------------------------------------------------------------------------------

Shurdhejka
Masi qe t’desin n’fatkeqsi 100 femna zoti e qon ni engjull t’vetin mi caktu kush osht për xhenet e kush për xhenem.

-         Kush e ka tradhtu burrin najher le ta bon ni hap përpara – thot engjulli.

Tonat e bojin ni hap përpara viq njona nu levret. Shkon engjulli te zoti edhe i thot:

-         O zot! Pem doket qe njona koka shurdhu en fatkeqsi.


--------------------------------------------------------------------------------

Si baba jam ...

Ni kauboj hin n’kafe edhe thot:

-         Mi dit qe ma vjedh najkush kalin kisha si baba jam qe ka bo para 20 vjete?

-         E shka ka bo baba jyt? – i thot ni kauboj qeter qe ton e nxhishin për belaxhi.

-         Jo mer kurgjo, isha duht mu kthy n’kom për shpije.


--------------------------------------------------------------------------------

Kujtimi i parë
Ni rranc pe ju thot shokve:

-         Kujtimi i par për mu osht qysh pi qe jom kon n’djep. Bike bor ... sa deshta mi vet gjyshen shka osht mu kujtu qe nuk di me fol.


--------------------------------------------------------------------------------

A pe don?

Ish kon njoni edhe i interesojke se shka pe bon vllavi i madh kur pi merr kerrin edhe ni dit mshefet n’gepek. Rruges e Nin vllavin tu i thot femnes vet:

-         A pe don a jo?

-         Jo.

-         Ani dil pi kerrit e kthehu n’kom për shpi.

Kur t’kthehen vllavi i vogel e merr bicikllen edhe e hyp ni shoqe n’bicikell edhe mas ni kohe e nal bicikllen edhe i thot shoqes:

-         A pe don a jo?

-         Po – i thot shoqja.

-         Ani merre ti bicikllen se un kthena n’kom …


--------------------------------------------------------------------------------

Perika e motres
Njoni e nal n’rrug vllavin e vogel t’femnes qe e dojke edhe i thot:

-         Nese mi bjen do fije t’flokve t’motres ti jap 10€.

-         Për 50€ pe ta bij krejt periken e sej.


--------------------------------------------------------------------------------

Baba dhe pushimi
-         A e ki baben aty? – e vesin ni fmi t’vogel.

-         Jo, u shku për rrug.

-         A mes u shku n’pushim a?

-         Jo se e ka marr edhe mamen.


--------------------------------------------------------------------------------

Puna
-         Osht ka m’pelqen ni djal n’klas edhe du mu martu me ta – pe ju thot njona prindve.

-         Po a punon najsaN ai djal? – pi thot nona.

-         Po mer qysh jo, tonahert n’klas qohet mi fshi tabelen.


--------------------------------------------------------------------------------

Pa lodhje
-         Qika nones, a meNon mu martu najher?

-         Po me at djalin perball baneses.

-         A qaq shum pet pelqen a?

-         Jo po kurr nuk pem lodh mi kalu rrugen, tonahert ai pe vjen ktu.


--------------------------------------------------------------------------------

Dashuria
Artani e shkrun ni dit n’bank t’shkolles:

-         „Arta, të dua. A më do?“

Albana qe i pelqejke ky far Artani e sheh shka pe shkrun edhe e shkrun:

-         “Nuk të dua. Të do Albana“


--------------------------------------------------------------------------------

30

Jon dy shoqe t’u fol edhe njona thot:

-         Un nuk martona pa i bo 30 vjet.

Qetra i thot:

-         Un nuk i boj 30 vjet pa u martu.


--------------------------------------------------------------------------------

Gratma jet’gjata
-         A e dini se cila kategori e grave jeton ma shum se burrat? – e bon pytjen arsimtarja e psikologjis.

-         Po, - thot ni nxans.

-         Kush?

-         Vejushkat.


--------------------------------------------------------------------------------

Artistja
Ni artiste e re pi thot burrit:

-         A thu shka ka me thot publika kur t’m’shohin me bikini n’sken?

Burri i dëshprun i thot:

-         Kan me thon qe jom martu me ty për shkak t’pareve.


--------------------------------------------------------------------------------

Peshki
N’pllazh dy shok tu fol:

-         Kqyre qata, si peshk.

-         T’presim ta shohim si shka pe doket kur t’veshet…


--------------------------------------------------------------------------------

Autobiografia
N’konkursin për autobiografin ma t’shkurt fitoj ni gru qe e pat shkru:

-         „ Kur jom kon e re e kom pas ftyren e lëmushme edhe kum vesh fistona me rrudha.Tash osht e kundërta...


--------------------------------------------------------------------------------

Dhondrri qerekfinalist
N’darsem njoni i afrohet ni djalit t’ri edhe pi thot:

-         A mes ji ti pahiri dhondrri?

-         Jo, për fat t’keq jom eliminu n’qerekfinale.


--------------------------------------------------------------------------------

Vjedhja e puthjes
Ni çift rrike n’karrika t’parkit edhe bisedojshin.

Gruja: Burr, a t’kujtohet kur bash n’qet karrik, para 10 vjete ma pate vjedh puthjen e pare…

Burri: Qysh nuk m’kujtohet?! Për qat vjedhje t’puthjes hala jom ka e vuj denimin.


--------------------------------------------------------------------------------

Unaza
Fejohet ni i ri tamashqar edhe kur t’vjen momenti me ja dhon unazen t’fejunes vet i thot n’vesh:

-         Besoj qe ky osht vetëm ni formalitet e unazen ma kthen apet se e kom marr huva.


--------------------------------------------------------------------------------

Hyrje-dalje ...

Njoni ja nis me dyshu n’grun e vet edhe e vet:

-         Çfar raporte ki me at tregtarin?

-         Normale… hyrje-dalje, hyrje-dalje…


--------------------------------------------------------------------------------

Kafja dhe kreveti
Bisedojin dy pijaneca:

-         Kisha pas qef mu martu me ni femen qe për çdo mëngjes ma bjen kafen n’krevet…

-         Un kisha pas qef mu martu me ni femen qe për çdo nat ma kish pru krevetin n’kafe.


--------------------------------------------------------------------------------

Ligjeratat
E nalihn njonin gjat ores policore edhe pi thojin polict:

-         Ku je nis n’ket vakt …?

-         N’ligjerata.

-         E kush man ligjerata n’ket koh.

-         Gruja jeme.


--------------------------------------------------------------------------------

Roli i grus

Niset shefi i kompanis n’udhtim me tren bashk me sekretareshen. Bijin me flejt n’krevet me dy kat edhe sekretaresha bjen nelt e shefi posht. Sekretaresha dojke mi shti shefin n’loj… edhe i thot:

-         Zemer, a muNesh me ma afru plafin?

-         A pe ki qef mi lujt rolin e grus teme a? – shefi.

-         Po – i thot sekretaresha.

-         Ani qu merre vet mej lop.


--------------------------------------------------------------------------------

Martesat

Njoni pi kallxon shokit për dy martesat e veta t’palumtuna:

-         Gruja e parë m’iki...

-         E e dyta?

-         E dyta nuk pe m’ik.


--------------------------------------------------------------------------------

Parfumat dhe vjerra
I blen njoni dy parfuma Armani... edhe shoki i vet pi vet:

-         Për koN i bleve kta parfuma kaq t’shtrejt?

-         Për vjerren.

-         Pse a qaq shum e don a?

-         Jo bre burr po Niva qe ajo e jep jeten për ni parfum qesi e thash t’ja blej dy, ishalla e man fjelen.


--------------------------------------------------------------------------------

Studentja dhe jeta

-         Mra me Ni qe pu martoshe me at studenten e trash?

-         Po, ajo osht jeta jeme …

-         Aiii, s’ki arsy mi konsideru jeten qaq t’roN.


--------------------------------------------------------------------------------

Fati
Bisedojin dy shoqe:

-         Burri jam osht engjull.

-         Ti ki fat – i thot qetra – un hala e kom burrin gjall.


--------------------------------------------------------------------------------

Dashuria... bon edhe me ty
Ai: Dashuria osht e mrekullushme.

Ajo: Po, po edhe me ty nuk osht keq.


--------------------------------------------------------------------------------

Vonesa

E thirr drejtori ni puntore edhe pi thot:

-         Qysh e ki hallin qe ja ki nis mu vanu n’pun?

-         Po saher pe dal pi shpis ni djal pem njek përmas deri sa pe vij n’pun.

-         Po nese ai t’njek ti vjen ma shpejt n’pun e mrrin edhe ma heret.

-         Po, po ai rrugaçi pe hec kadale drejtor.


--------------------------------------------------------------------------------

M’fal, meNova…

Mas pauzes n’teater njoni tu kthy n’karrik pe ja shkel komen ni femnes edhe pe ja nis mi piskat ajo:

-         Idiot!... Kreten!...

Edhe përniher e ndrron tonin:

-         Uhhh, m’fal meNova qe je burri jam.

-         Edhe un meNova qe je gruja jeme.


--------------------------------------------------------------------------------

Banderi dhe gruja
I des njonit gruja edhe krejt qyteti habitet qysh e përballoj kaq leht deken e grus. Vet kujdeset për krejt obligimet rreht vorrimit ... Rruges tu e bajt tabutin i bijin ni banderit edhe kfillet plaka po s’shkojin as 10 dit s’muhet apet edhe des. Apet tu e bajt tabutin nëpër t’njejten rrug; kur t’vijin te banderi ju thot plaki:

-         Allahile ruhi se pi bini apet banderit.


--------------------------------------------------------------------------------

Tradhtija
Bisedon ni çift i pleqve:

-         Burr a m’ki tradhtu najher – thot plaka.

-         Ni her ja pata nis po kur mu kujtu qe ta pata dhon fjelen u qova pa bo kurgjo. E ti gru a m’ki tradhtu najher?

-         Edhe un ja pata nis niher edhe mu kujtu qe ta pata dhon fjelen po nuk mujsha mu qu se jom kon perfuNi.


--------------------------------------------------------------------------------

Syla dhonderr
Martohet ni djal budall edhe i thojin:

-         Qu Sylë se ki me hi dhonder …

-         Qe, qe… - bohet 12 sahati e ai qe, qe…

Dikur babes vet i kcen damari e shkon e i thot:

-         Qu mër hajvon se ma morre ftyren ...

Po edhe Syla e hup durimin:

-         Aiii, shka mu keni tek viq mu, thuni edhe vllavit qeter!


--------------------------------------------------------------------------------

Virgjiniteti dhe mashkujt
Njona dojke mu martu po e kish problem se nuk ish virgjin. Shkon te nona mi vet qysh me ja bo qaren.

-         Maje ni kumell mreNa e ... – pi thot nona.

T’nesermen pi vet nona:

-         Qysh kalove prom?

-         Un e lash kumllen përmi tavolin n’mengjes e ai e kish pas honger...

-         Hajt se nuk e gjon gjo. Baba jyt e ka honger mollen e s’e ka gjet kurgjo e t’toNin me kumell ...


--------------------------------------------------------------------------------

Ishalla edhe baba
Ishin kon martu tri motra. Ran n’burra fanatika qe nuk i lajshin as n’upqin me shku. Ni dit ju des nona edhe mledhen motrat n’t’pane:

-         Ahh t’kish me shku edhe baba me t’shpejt e ta pijim edhe ka ni kafe bashk.E thirr njona ni shoqe edhe menxi ja mush meNen me shku me pi kafe:

-         Kur pe jom vetem pem hin ni meNe e keqe.

-         Për qata nuk pata qef me ardh kur t’jesh vetem.


--------------------------------------------------------------------------------

Ma kallaj
E vet gjykatsi njonin qe e kish pas vra grun e vet:

-         Pse e vrave grun e jo dashnorin e grus?

-         Po ma kallaj mi vra niher grun se me vra njerz për çdo jav.


--------------------------------------------------------------------------------

Gruja e pshtyne
Ni gru saher u qoke pi gjumit e shihke veten t’pshtyne edhe vendos me Nejt naten qut e mi kqzr shka pe bohet. Burri i vet si tonahert merr film porno edhe gjat filmit e sheh ni femen t’bukur; emocionohet edhe e pshtyn grun e vet.

-         Qkjo osht femen e jo kjo e jemja – thot burri i ngrat.


--------------------------------------------------------------------------------

Komanda

-         Kush komandon n’shpi te ju? – e vet njoni shokin e vet.

-         Un komandoj e gruja viq vendos.


--------------------------------------------------------------------------------

Përpara a përmas?
-         Pse bre burr gjeth diten pe rrin para televizionit? – i thot njona burrit.

-         Pse a duhet me Nejt mas televizionit a?


--------------------------------------------------------------------------------

Keqardhja
Njoni pe ju thot shokve:

-         Valla osht për me t’ardh keq; s’pem m’flen gruja deri n’5 pi drite.

-         Me siguri koka tu t’tradhtu.

-         Jo mër po pem pret mu deri sa pe kthena.


--------------------------------------------------------------------------------

Testamenti

Bisedojin dy shokë:

-         Un e shkruva testamentin.

-         Ani?

-         Krejt ja lash grus viq me ni kusht, mu martu kur t’des un.

-         Qysh ashtu?!

-         Paj viq burri i ardhshem ma kish dit e ju kisha dhimt.


--------------------------------------------------------------------------------

Takimi
Ai:Takohemi neser.

Ajo: Ku?

Ai: Ku t’dush.

Ajo: N’sa?

Ai: Nuk osht me ransi.

Ajo: Mir, u kuptum.

Ai: Tung!


--------------------------------------------------------------------------------

Grat e budallve
Burri:

-         Interesant, krejt budallt i kan grat e bukra.

Gruja:

-         A jam e bukur un?

Burri:

-         Ti je gruja ma e bukur n’bot.


--------------------------------------------------------------------------------

Apet bab ...

-         A t’ka dek najkush a? – i thot njoni shokit t’vet t’mërziten.

-         Jo, po pe bona bab apet…

-         Po ti duhesh mu gzu!

-         Mu gzu? E kush mi kallxu grus teme?


--------------------------------------------------------------------------------

Kavalerat

Ni çift dojke me shku n’det po nuk mujshin mi mledh paret se rrogat e vogla, po burrit i lind ni ide mi ble ni kac qe sa her t’çojin dashni mi shti n’ta ka 5€ e edhe gruja pajtohet. Mas ni kohe e qelin kacen po shka me pa, përveq 5-sheve kish edhe 20-she e 50-she.

-         Qysh u bo kjo pun? – pi thot burri grus.

-         Nuk jon mër krejt burrat tamashqar si ti.


--------------------------------------------------------------------------------

“ka edhe ma keq”

Ni far Hajdari e kish pas shprehi qe për gjethshka me thon “ka edhe ma keq” edhe shokt e vet muNohen me ja hek ket shprehi e i thojin:

-         A Nive qe Emini e kish gjet grun me qeter koN n’krevet e i kish pas vra dyt.

-         Po, keq… viq ka edhe ma keq?

-         Qysh bre Hajdar ka ma keq?

-         Po me pas ardh dje Emini ma heret ka mujt me m’vra mu.


--------------------------------------------------------------------------------

“T’lumt”
Hin sekretaresha tu kajt n’zyre te drejtori edhe pi thot drejtorit:

-         Drejtor, e pat puna jon. Kesh dje te doktorri e m’tha qe jom met shtatzan me ty.

-         Po a? E shka meNon me bo tash?

-         Nuk pe di valla, sem ka met rrug qeter viq me bo vetvrasje.

Drejtori ja fshin lot’t edhe i thot:

-         E kom dit qe je fer, edhe qe je trimnesh e nuk don mi shkaktu telashe kurkuj. „T’lumt“.


--------------------------------------------------------------------------------

Divorci i vonuar
Ni qift shkon n’gjyq për mu da edhe burri thot:

-         Ka shum vjet qe gruja ja ka nis me m’gjujt me pijata.

-         E tash t’ra n’meN me ardh te une a? – i thot gjykatsi.

-         Jo – i thot burri – po tash ja ka nis me ja qëllu.


--------------------------------------------------------------------------------

Karrika
Burri i pin pi thot grus:

-         Pem doket qe krejt seNet jon ka cellen.

-         E pse nuk pe ulesh?

-         Jom ka pres me ardh karrika.


--------------------------------------------------------------------------------

Çmimi i marteses
Ni fmi e vet baben:

-         Bab, sa t’ka kushtu martesa me mamen?

-         Nuk e di sakt se hala jom tu e pagu ...


--------------------------------------------------------------------------------

Definicioni

Definicioni ma komplet për martesen:

-         Martesa osht mnyra ma e mir për mi la teshat gratis.


--------------------------------------------------------------------------------

Tradhtija II
-         E dashur a m’ki tradhtu najher? – pi vet burri grun.

-         Paj ... masi qe pe ki qef pet kallxoj, tri her. Hera e par osht kur dojshe me marr kredit n’bank e s’t’jepshin u duhke me intervenu diqysh te drejtori …

-         Eh, d.m.th. e paske bo at pun për hater temin, s’ka problem. Hera e dyt?

-         Hera e dyt u kon kur je kon smut e nuk kisha me shka me t’çu n’spital. Ta pruna doktorrin n’shpi, kshtu qe u duhke mi mashtru diqysh edhe ata ...

-         Mir ti ma ki p